--Force parametresi ve Fnfx Paketi Sakın Denemeyin!!!

Kullanıcı avatarı
cokomoko
Genel Yönetici
Dağıtım: Arch Linux
Mimari: 64 bit
Sürüm: 2012/6 kurulum kalıbı
Masaüstü: Openbox-E17+Ecomorph-E16-Compiz Standalone-Compiz+Tint2-TechOS-Fusilli+Tint2-Budgie Desktop-Dwm-Xweston-Antico
Ekran Kartı: Nvidia Geforce 230M
    unknown unknown

--Force parametresi ve Fnfx Paketi Sakın Denemeyin!!!

Mesaj gönderen cokomoko » 17/03/16 - 01:19

Az önce çok ilginç bir şey başıma geldi ve sorunu bulmam bayağı zamanımı aldı, onun için buraya yazayım dedim. Her zamanki gibi birşeyler deniyordum, neyse bir vesile ile önüme fnfx paketi geldi, aur'dan kuracağım sırada şöyle dedi:

Kod: Tümünü seç

hata: işlem gerçekleştirilemedi (çakışan dosyalar)
fnfx: /usr/sbin dosya sisteminde mevcut
Hata oluştu, hiçbir paket güncellenmedi.
Neyse ben de çoğu zaman kullandığımız --force parametresini deneyeyim dedim ve denedim:

1/1) paket dosyaları yükleniyor                   [----------------------] 100%
(1/1) dosya çakışmaları kontrol ediliyor           [----------------------] 100%
(1/1) disk alanı kontrol ediliyor                  [----------------------] 100%
:: Processing package changes...
(1/1) yükleniyor fnfx                              [----------------------] 100%
Başarıyla yüklendi, ki öyle de olması lazımdı. Ben de sorun yok sandığımdan bir iki oyalandım, bilgisayarı kapatıp açtım o da ne lxdm gelmiyor, konsola düşemiyorum, arch live cd ile .xinitrc'ye openbox ve lxde ekledim açılmıyor, iyice işkillendim. Bu paketten sonra kernelle ilgili bir modül yüklemiştim, bu sebeble sorun ondan kaynaklı sandım, arch live cd ile chroot olup o paketi kaldırdım, bir de üstüne grubu güncelledim. Yeniden başlattım yine gelmiyor, sistem.

systemctl status lxdm
Diyorum, adam gibi bir hata çıktısı göremiyorum, en son journalctl'ye baktım, o da ne

/usr/sbin/lxdm- böyle bir dosya veya dizin yok  
Diyor, bu durumda hemen ilgili dizine baktım ama bomboş, haliyle epey hayretim arttı, aklıma bir sürü ihtimal geldi, hani acaba virüs mü diye de ilk kez düşündüm. Neyse allahtan /sbin vardı,

sudo ln -s /sbin /usr/sbin 
Dedim, sorun çözüldü ama aklıma takıldı, nasıl silinir kendi kendine olamazdı. En son yaptıklarımı hatırladım, olsa olsa kernel modülünden olabilirdi ama maalesef o değilmiş, fnfx isimli bu küçük paketmiş. Deneme amaçlı bu paketi kaldırıp, --force ile tekrar kurdum, sonuç /usr/sbin dizini altındakiler komple silindi.
İlk kez böyle bir sorunla karşılaştım, nasıl siliyor neden siliniyor anlamış değilim hala, ama sakın ama sakın fnfx paketini --force ile kurmaya kalkmayın.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
......................................................Linus Torvalds....................................................
"Birgün herkes Archer olacak!"

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir