Abiword

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, araAbiword, OpenOffice/LibreOffice kelime işlemcisine göre daha hafif bir kelime işlemcisidir. Ancak oldukça zengin işlevler sunar. Abiword, ODF belgeleri, Microsoft Word belgeleri, WordPerfect belgeleri, Zengin Metin Biçimi belgeleri ve HTML web sayfaları gibi bir çok belge türünü destekler.

Kurulum

Kurulum öncesinde, Türkçe dışında bir dilde imla denetimi kullanmak istiyorsanız aspell-(dil kodu) paketini kurmalısınız. Türkçe için imla denetimi kullanmak isterseniz Zemberek aracını kurmanız gerekir.

abiword paketini Resmi Depolardan kurmalısınız.

Eklentiler için abiword-plugins paketini kurmalısınız.

Ufak fare imleci ve bozuk görünümlü metin sorunlarını çözmek için AUR üzerinden ttf-ms-fonts paketini ve resmi depolarda ttf-freefont paketini kurun.

Yazdırma ekranı çökme hatasının çözümü

Kalem.png
ÖNEMLİ:
Bu hata mevcut olmayan 2.8.1 sürümü veya daha sonrası için bildirilmiş olup bu bölüm hatanın yeniden ortaya çıkması ihtimaline karşı yazıda tutulmuştur.

Henüz bilinmeyen bir nedenle Abiword ve libgnomeprint birbirleriyle iyi geçinememektedirler. Kullanıcı yazdırma işlevini kullanmak istediğinde öntanımlı yazı biçimi olan .abw şablonu çökmeye yol açmaktadır. Bu sorunun geçici çözümü ise Abiword' ün öntanımlı yazı biçimi olarak .rtf dosya biçimini kullanmasını sağlamaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek öntanımlı yazı kaydetme biçimini .rtf olarak ayarlayabilirsiniz:

~/.AbiSuite/AbiWord.Profile dosyasını açın ve aşağıdaki satırı ikinci <scheme> kısmına yazın.

DefaultSaveFormat=".rtf"

Şu şekilde görünmelidir:

<Scheme
   name="_custom_"
   ZoomPercentage="64"
   DefaultSaveFormat=".rtf"
    />

Öntanımlı yazı şablonunu da değiştirmek zorundasınız. Şu adımları olduğu gibi sıkı sıkıya uygulayın:

1) Abiword' ü açın ve ~/.AbiSuite/templates/ dizinine boş bir normal.rtf belgesi kaydedin. Böyle bir dizin yoksa oluşturun.

2) Dosyayı normal.awt olarak yeniden adlandırın.

Sakın boş bir .awt dosyası kaydetmeyin! Bahsedilen çözümün işe yarayabilmesi için Abiword' ün bir .rtf şablonunu kullanması gerekir.

Abiword ile libgnomeprint arasındaki bu sorun giderilince bu bölümde anlatılanlar yazıdan çıkarılacaktır.

Kısayolları değiştirmek

Abiword üzerindeki öntanımlı klavye kısayollarını değiştirmek için bu wiki yazısına (İngilizce) bakın.

LaTeX yazıtipleri

abiword-plugins paketi kullanıcıların LaTeX kodlarını belgeye girmelerini sağlayan bir işlev ile birlikte gelmektedir. Matematik formüllerini doğru olarak görüntüleyebilmek için kullanıcılar latex-xft-yazıtiplerini bilgisayarlarına indirmeli ve sıkıştırılmış dosyayı /usr/share/fonts dizinine kaydetmelidirler. Yazıtipini kurmak için sıkıştırılmış arşivi açmalı ve şu komutu vermelidirler:

# fc-cache -fv

GCC 4.6 ile derleme başarısız oluyor

Bu hata proje için bildirilmiş ve geliştiriciler tarafından bir yama ile giderilmiştir. Ancak bu yama Arch Linux paketinde bulunmamaktadır. Bu sorunu yaşıyorsanız yamayı kendiniz uygulamalısınız.

Dış bağlantılar