Artsüreç

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Sistem servisleri, arka planda çalışıp olayların meydana gelmesi için bekleyen ve çeşitli hizmetler sunan programlardır. Sayfanın iletilmesi için bir isteğin gelmesini bekleyen bir ağ sunucusu veya birisinin giriş yapması için bekleyen ssh sunucusu buna güzel birer örnektir. Daemonlar içerisinde çalıştığı gözükmeyen tam vasıflı uygulamalar da vardır. Bir günlük dosyasına (mesela syslog, mrtalog) mesajları yazan, sistem boştayken işlemci frekansını azaltan uygulamalar da artsüreçlera iyi birer örnektir.

Sistem Servislerini Açılışta Çalıştırmak

Varsayılan bir Arch Linux kurulumu önyükleme süresince sadece çok az hizmeti (veya artsüreci) etkinleşecek şekilde bırakır. Kendiniz rc.conf dosyasında bulunan artsüreç dizisini düzenleyerek bu servislere yenilerini ekleyebilir veya var olanlardan istemediklerinizi kaldırabilirsiniz. Bu kısım ilk olarak şu şekilde bir şey olacaktır:

DAEMONS=(syslog-ng network netfs crond)

Buradaki hizmetler dizide listelendiği sıra ile başlatılırlar. Hizmetlerin başına ünlem işareti (!) eklemek suretiyle hizmeti listeden kaldırmadan da etkisiz hale getirebilirsiniz. Ayrıca hizmetlerin başına et işareti (@) ekleyerek arka planda çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

El ile Başlatma ve Durdurma

Sistem hizmetlerini el ile başlatma ve durdurma için kök olarak:

#rc.d (star|restart|stop) sistem_hizmeti

komutunu kullanabilirsiniz. Mevcut hizmetleri görüntülemek için:

$ rc.d list

komutunu kullanabilirsiniz.

Önemli Noktalar

Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız daha fazla hizmet eklemek gibi bir zorunluluğunuz yok. Özgün bir masaüstü kullanıcısı CUPS, HAL, and ALSA hizmetlerini de eklemeyi isteyebilir. Dikkat edin, bazı servisler başka servisleri de başlatabilir. Örnek olarak HAL otomatik olarak DBUS ve Acpid'i de çalıştırır. Yeni hizmetler yüklediğinizde bunları el ile rc.conf dosyasına eklemeniz gerektiği aklınızda bulunsun.

Sistem Servislerini Arkaplanda Çalıştırmak

Bu yöntem bir önceki hizmetin başlatılması tamamlanmadan bir sonraki servisin başlamasına izin vermek istediğinizde oldukça işe yarar. Hangi servisin arka planda çalışacağı tamamı ile sizin ihtiyaçlarınız ile alakalıdır. Hemen çalışmasına ihtiyaç duyduğunuz hiçbir şeyi arka planda çalıştırmayın. İşte size bir örnek:

DAEMONS=(syslog-ng gensplash network netfs hal @avahi-artsüreç @samba @crond @alsa @openntpd @cupsd @mpd)