Disk klonlama

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Disk klonlama(tümkopyalama), bir diskin veya disk bölümünün imajını yaratma işlemidir. Bu işlem bir diski başka bilgisayara kopyalamada ve yedek/kurtarma amaçlı olarak kullanılabilir.

Disk Klonlama Yazılımları

Arch Altında Disk Klonlama

Community deposunda bir ncurses programı olan PartImage bulunmaktadır. Arayüzü sezgisel olmasa da kullanılabilir. Şu anda Linux için GTK/QT arayüzü olan klonlama araçları bulunmamaktadır. Diğer bir seçenek ise dd kullanmaktır. dd ufak bir CLI imaj/dosya oluşturma aracıdır. Wikipedia'da dd'nin özellikle disk klonlama için özelleşmiş çeşitli versiyonları listelenmiştir [1].

Arch Dışından Klonlama

Arch'ın tüm sistem dosyalarını kopyalamak istiyorsanız, bilgisayarınızı başka bir şekilde boot edip daha sonra imaj almak muhtemelen daha iyi bir fikir olacaktır. Bunun yararlanabileceğiniz bazı araçlar aşağıda listelenmiştir.

  • PartedMagic, PartImage ve diğer kurtarma araçlarını içeren çok iyi bir canlı cd/usb linux dağıtımıdır.
  • Mindi, disk klonlama amaçlı bir linux dağıtımıdır. Kendi klonlama programı olan "Mundo Rescue" ile beraber gelir.
  • Acronis True Image bir ticari klonlama yazılımıdır. "Acronis True Image Echo Server For Linux" gerçek zamanlı backup alma, 1 dakika içinde backup'a geri dönme gibi gelişmiş özellikler sağlar. Ayrıca bu yazılımı herhangi uzak bir bilgisayardan yönetebilirsiniz[2].

Dış Bağlantılar