Ext4

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Ext4 Hakkında

ext4 veya diğer adıyla "dördüncü genişletilmiş dosya sistemi" ext3 dosya sisteminin halefi olarak geliştirilmiş günlük desteği olan bir dosya sistemidir. İlk çıktığında ext3 için 64 bit depolama limitlerini genişleten ve performans artırıcı bir yama niteliğinde olsa da, çekirdek geliştiricilerinin ext3'ü kararlı bulmalarından dolayı ext3'e bu yamaların uygulanmaması nedeniyle, ext3'ün kodlarının üzerine gerekli yamaların eklenmesi ile ext3 üzerine kurulu olarak çekirdeğe sıfırdan ext4 olarak girmiştir. 28 Haziran 2006 tarihinde Theodore Ts'o (ext3 geliştiricisi) ext4'ün gelişim planını duyurmuştur. Ext4 dosya sisteminin ilk geliştirme sürümü, çekirdeğin 2.6.19 sürümünde yer bulmuştur. 11 Ekim 2009 tarihinde eklenen yamalarla ext4 kararlı biçime getirilmiştir ve 2.6.28 çekirdekte kararlı olarak işaretlenmiştir. Ext4 desteği veren 2.6.28 çekirdeği 25 Aralık 2008 tarihinde yayınlanmıştır.

Alıntı: Wikipedia

Sıfırdan ext4 bölümü oluşturmak

 1. Sisteminizi güncelleyin: pacman -Syu
 2. Diski biçimlendirin
  # mkfs.ext4 /dev/sdxY
  -m değer parametrelerini de root için rezerve olarak belirleyebilirsiniz (öntanımlı 5%)
 3. Diski bağlayın
 4. fstab dosyasını, dosya sistemi türü ext4 olacak şekilde düzenleyin

ext3'ten ext4'e geçiş

Buradaki yönergeler http://ext4.wiki.kernel.org/index.php/Ext4_Howto ve http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=61602 adresleri referans alınarak yazılmıştır. 16 Ocak 2008 tarihinde test edilmiştir ve sorunsuz çalışmaktadır.

Ön gereksinimler

Aşağıdaki yazılımlar sistemde yer almalıdır:

linux >= 2.6.28
e2fsprogs >= 1.41Kalem.png
ÖNEMLİ:
Tam bir sistem güncellemesi yapmanız tavsiye edilir: pacman -Syu

/boot klasörü de ext4 dosya sistemi içerisinde yer alacaksa, şu paketlerden birini kurabilirsiniz:

grub >= 0.97 (ext4 yaması ile)
grub-gfx >= 0.97 (ext4 yaması ile)Kalem.png
ÖNEMLİ:
Bu paketlerin her ikisi de ext4 yaması uygulanmış olarak depolarda yer almaktadır. Ayrıca, alternatif olarak GRUB2 kullanabilirsiniz. GRUB2 doğrudan ext4 desteği vermektedir.

Kök (/) dizin (/boot hariç) ext4'e çevrilecekse, şu paketin kurulu olduğundan emin olun:

mkinitcpio >= 0.5.20 (0.5.20 ve yukarısı)

Kök dizin (/) ext4'e çevrilecekse, CD/USB'den çalıştırılabilir sürücüde şu paketin yer alması gerekir:

e2fsprogs >= 1.41

Arch Linux'un en son sürümüne ait (2008.06) ISO dosyasında e2fsprogs uygulamasının eski bir sürümü vardır. Dolayısıyla sorun yaşayabilirsiniz. Ancak çalışan cd (livecd) üzerinde ağ ayarlarınızı yapıp, internete bağlanabiliyorsanız, pacman -S e2fsprogs ile son sürümüne ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak SystemRescueCd kullanabilirsiniz. Bu dağıtımda e2fsprogs uygulamasının gerekli sürümü mevcuttur.Kalem.png
ÖNEMLİ:
Arch Linux'un 2009.02 sürümünde e2fsprogs uygulamasının güncel sürümü mevcuttur.

Prosedür

 • YEDEK ALIN! İşleme başlamadan önce yedek almanız tavsiye edilir. Ext4 her ne kadar kararlı olarak işaretlenmiş olsa da henüz yeterince test edilmiş bir dosya sistemi değildir.
 • Ext4 kullanacak bölümler için /etc/fstab dosyanızı açıp dosya sistemi türünü ext3'ten ext4'e çevirin.Kalem.png
ÖNEMLİ:
ext4 dosya sistemi extents ve diğer bazı yeni özellikler kullanıldıkça ext3 için geri uyumludur. Ortak bir bağlama noktası kullanan iki dağıtım arasında (biri Arch Linux olmak üzere) ortak bağlanan bir bölümü, diğer dağıtım okuyamayabilir. Ayrıca, tersi durumda, Arch ext4 bölümü okuyup, onu ext3 biçeminde kullanabilir. (Tabii bu işlem aşağıdaki anlatılanları yaptıktan sonra geçersiz olabilir). Öte yandan, sıfırdan bir ext4 bölümü oluşturmakla, ext3'ü ext4'e çevirmek arasında, sıfırdan oluşturmaya nazaran, bazı özelliklerden yararlanamama söz konusu olabilir. (Detaylar için bkz: http://kernelnewbies.org/Ext4)
 • Çevirme işlemi e2fsprogs kullanarak, disk bağlanmadan yapılmalıdır. Eğer kök dizin (/) çevrilecekse, bu işlemi yapmanın en kolay yolu, ön gereksinimler kısmında da anlatıldığı gibi, herhangi bir çalışan cd (live cd) kullanılarak yapılmalıdır.
  • Sistemi çalışan cd'den başlatın (eğer gerekiyorsa).
  • Ext4'e çevrilecek her bölüm için:
   • Disk bölümünün sisteme bağlanmadığından EMİN OLUN.
   • UYARI: Bir sonraki komut ext3 dosya sisteminin bir daha ext3 olarak bağlanmamasına neden olacaktır, dolayısıyla geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce bir defa daha düşünün. Eğer ext4 desteği olmayan eski bir dağıtım kullanıyorsanız o dağıtımın çevirdiğiniz bölümlere ulaşamayacağını bilmeniz gerekir.
    • tune2fs -O extents,uninit_bg,dir_index /dev/diskbölümü komutunu verin (/dev/diskbölümü olarak kullanmak istediğiniz bölümü belirtin, mesela /dev/sda1)
    • fsck -fp /dev/diskbölümü komutunu çalıştırın.
 • İşlem tamam! Yukarıdaki komutu verdikten sonra bölümünüz ext4 dosya sistemi kullanmaya hazır... fakat aşağıda yazılanları okumanız GEREKMEKTEDİR:Kalem.png
ÖNEMLİ:
Kullanıcı fsck komutunu MUTLAKA çalıştırmalıdır, aksi takdirde dosya sistemi okunamaz duruma gelir! fsck komutunu çalıştırmak dosya sistemini tutarlı hale getirmek için gerekmektedir. Grup açıklayıcılarındaki checksum hatalarını bulup düzeltmesi beklenmektedir.

'-f' parametresi dosya sistemi temiz olsa bile kontrolü zorlamak için kullanılmaktadır.

'-p' parametresi otomatik tamir için sorulan sorulara otomatik evet cevabı vermektedir (Bu parametreyi kullanmazsanız, bulunan her hatada onarılmasına dair onay istenecektir.
 • Sistemi tekrar başlatın!Kalem.png
ÖNEMLİ:
Kök dizini (/) çevirdiyseniz, sistem açılışı esnasında çekirdek hatası (kernel panic) ile karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız 'fallback' initramdiskini kullanarak sistemi açın (grub yapılandırma dosyasında fallback olarak yer almaktadır). Sistem açıldıktan sonra, öntanımlı initramdisk'i tekrar oluşturmak için mkinitcpio -p linux komutunu verin.

Sorun Giderme

Dosya sistemini çevirdikten sonra karşılaşılan tek sorun yukarıda da anlatıldığı gibi çekirdek hatasıdır (kernel panic). Bunun nedeni initramdisk'in ext4 dosya sistemini, ext4dev olarak algılamasıdır. Sorun çözmek için 'fallback' initramdiskini kullanarak sistemi açıp öntanımlı initramdiski tekrar oluşturmanız yeterlidir. Tekrar oluşturma sırasında mkinitcpio ext4 modüllerini doğru bir şekilde tanıyıp, bu modülleri initramdisk'e ekleyecektir.

Benzer sorunlar

/boot bölümünü (ext2 kullanarak) ayrı bağlayan kullanıcıların da çekirdek hatası alması gibi durumda, yukarıda anlatılan çözüm yolunu uygulaması yeterlidir.

Eğer grub2 kurduysanız ve uuid kullanmayacaksanız bağlantı noktası grubdan farklı olarak n-1 yerine n olacaktır. Yani, Arch Linux sda2 altındaysa sda2 yazacaksınız sda1 yerine.

GRUB Error 13

Çekirdek güncellemesinden sonra bazı kullanıcılar ext4 /boot bölümünden sistemi başlatırken bu hatayı almaktadırlar:

Error 13: Invalid or unsupported executable format

Sorunu çözmek için, çalışan cd kullanarak (mesela SystemRescueCd), Arch Linux bölümünüze chroot yapmak gerekmektedir:

mkdir /mnt/arch
mount -t ext4 /dev/sda1 /mnt/arch
mount -t proc proc /mnt/arch/proc
mount -t sysfs sys /mnt/arch/sys
mount -o bind /dev /mnt/arch/dev
chroot /mnt/arch /bin/bash

Eğer /boot bölümü başka bir bölümde ise o bölümde bağlanmalıdır:

mount -t ext4 /dev/sda2 /boot

Daha sonra aşağıdaki komutu vermek sorunu çözecektir:

grub-install --recheck /dev/sda

Genel Ext4 Sorun Giderme

Bozuk Veri

Bilgisayarı resetlemek zorunda kaldığınızda bozuk veri ile karşılaşabilirsiniz, bu yüzden GRUB menu.lst dosyasına kernel satırına rootflags=data=ordered ekleyebilirsiniz.