Gnome Masaüstü Ortamı

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, araTango-dialog-warning.png Bu yazı güncelliğini yitirmiştir.
Lütfen yazıdaki eski bölümleri çıkartarak, güncel bilgiler ile yenileyerek bu yazıyı yeniden yardımcı olabilecek seviyeye getirmeye katkıda bulunun.
Tango-dialog-warning.png


GNOME nedir?

GNOME projesi iki seçenek sunmaktadır. Bunlar, GNOME masaüstü ortamı, yani son kullanıcı için masaüstü seçeneklerini mümkün kılan arabirim ve geliştirme yapmaya yönelik ve masaüstüne entegre sağlama nitelikli bir çatı (framework) olmak üzere iki temel seçenektir.

GNOME Masaüstünü Nasıl Kurabilirim?

GNOME masaüstünü kurmadan önce, sisteminizi güncellemeniz tavsiye edilmektedir. Güncellemek için:

pacman -Syu 

GNOME masaüstü paketlerini kurmak için şu komutu vermelisiniz:

pacman -S gnome

Temel masaüstü paketlerini kurduktan sonra GNOME için ekstra bileşenleri kurmak isteyebilirsiniz:

pacman -S gnome-extra

Sistem açılışı sırasında, GNOME'un düzgün çalışması için, /etc/rc.conf dosyanızda DAEMONS satırına "portmap", "fam" ve "hal" servislerini eklemeniz tavsiye edilmektedir.Lamba.png
İpucu:
gnome-extra bir paket grubudur, bu paket grubunun içeriğini görmek için pacman -Sg gnome-extra komutunu verebilir ve içerisinden istediğiniz paketleri kurabilirsiniz.


GNOME Masaüstünü Çalıştırmak

GNOME masaüstünü konsoldan çalıştırmak için, şu komutu verebilirsiniz:

gnome-session

Öte yandan, startx komutu ile GNOME masaüstünü çalıştırmak istiyorsanız, $HOME/.xinitrc dosyanıza şu satırı ekleyebilirsiniz:

exec ck-launch-session gnome-sessionLamba.png
İpucu:
ck-launch-session PolicyKit oturumundan yararlanabilmek için, ConsoleKit oturumu açmanızı sağlar, böylece HAL (ve gelecekte devicekit) üzerinde donanım yönetimi kolaylaştırılmaktadır. GDM ile oturum açtığınızda bu işlem otomatik yapılmaktadır.


Birden fazla kullanıcının olduğu bir sistemde startx ile GNOME masaüstünü çalıştırmak istiyorsanız, /etc/X11/xinit/xinitrc dosyasına şu satırı ekleyebilirsiniz. Böylece kendi kullanıcınız dahil bütün kullanıcılar startx komutu ile GNOME masaüstünü kullanabilir:

exec ck-launch-session gnome-session

$HOME/.xinitrc veya /etc/X11/xinit/xinitrc dosyasına gerekli satırı ekledikten sonra, GNOME masaüstünü çalıştırmak için şu komutu çalıştırmanız yeterlidir:

startx

GDM (GNOME Görüntü yöneticisi)

Eğer grafik arayüzü üzerinden sisteme giriş yapmak istiyorsanız, gnome-extra paket grubunda da yer alan GDM paketini kurmalısınız. GDM'yi kurmak için:

pacman -S gdm

Sistem açıldığında grafik arayüz üzerinden sisteme giriş yapmak için, /etc/rc.conf dosyanızda DAEMONS kısmına gdm servisini eklemelisiniz.

GDM'den daha önce $HOME/.xinitrc kullanmışsanız ve açılışta gnome-session ile birlikte çeşitli komutlar kullanıyorsanız, (xmodmap, xsetroot vs.) GDM ile bu komutları kullanabilmek için, $HOME/.xprofile dosyasını oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Örnek bir .xprofile dosyası şu şekildedir:

#!/bin/sh

#
# ~/.xprofile
#
# Executed by gdm at login
#

xmodmap -e "pointer = 1 2 3 6 7 4 5" #set mouse buttons up correctly
xsetroot -solid black         #sets the background to black

Dikkat: .xprofile dosyasını GNOME açıldığı zaman çalıştırılacak programlar için kullanmanıza gerek yoktur. GNOME açılışta çalıştırmak istediğiniz programlar için bir arayüz sunmaktadır. .xprofile dosyası GNOME masaüstü başlatılmadan önce çalıştırılacak komutları içermelidir.

GDM'yi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz (mesela varsayılan temasını değiştirebilirsiniz). Bunun için Sistem-> Yönetim -> Giriş Penceresi (System-> Administration->Login Window) menüsünü kullanabilirsiniz veya root olarak şu komutu çalıştırabilirsiniz:

gdmsetup 

Giriş yöneticileri (DM) hakkında daha detaylı bilgilere, [1] sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sorun Giderme

Bilgisayarım kitleniyor ve GNOME açılmıyor.

çözüm: ~/.gnome2/session'ı silin

Paneller Düzgün Çalışmıyor

Bu forum sayfasında yer alan sorun ve çözümü doğrultusunda,

çözüm: GNOME ayarlarınızı tamamen silin:

rm -rf .gnome* .gconf*

GDM açılmıyor

Eğer bu mesajı alıyorsanız: "The greeter application appears to be crashing. Attempting to use a different one"

/tmp dizinine erişimde sorun yaşanmaktadır. Bu sorunu şu komutu vererek çözebilirsiniz:

chmod 1777 /tmp

Not: Bu komutu root olarak vermelisiniz.

GNOME çok yavaş

GNOME'da çalıştırdığınız programlar normalden geç açılıyorsa, /etc/hosts dosyasında düzenlemeye gidebilirsiniz. Kullandığınız host'u (/etc/rc.conf'da HOSTNAME olarak tanımladığınız ismi) /etc/hosts dosyasına ekleyebilirsiniz.

/etc/hosts dosyası ön tanımlı olarak bu şekildedir:

 #
 # /etc/hosts: static lookup table for host names
 #
 
 #<ip-address>  <hostname.domain.org>  <hostname>
 127.0.0.1        localhost.localdomain  localhost
 
 # End of file

Kendi hostunuzu `127.0.0.1` ile başlayan satıra ekleyebilirsiniz. Mesela /etc/rc.conf'da HOSTNAME 'eventualis' ise /etc/hosts şöyle olmalıdır:

 #
 # /etc/hosts: static lookup table for host names
 #
 
 #<ip-address>  <hostname.domain.org>  <hostname>
 127.0.0.1        localhost.localdomain  localhost eventualis
 
 # End of file

GNOME yüklenirken ekran kararıyor

GNOME yüklenirken ekran parlaklığınız düşüyor ve ekranınız kararıyorsa bunu aşağıdaki anlatıldığı şekilde düzeltebilirsiniz.

"Uygulamalar" -> "Sistem Araçları" -> "Yapılandırma Düzenleyici" yolunu izleyerek ya da konsola aşağıdaki komutu yazarak GNOME Yapılandırma Düzenleyici uygulamasını başlatın:

gconf-editor

Burada

/ -> apps -> gnome-power-manager -> backlight

altında bulunan

 brightness_ac

değerini bulun ve karşısında yazılı olan değeri üzerine tıklamak suretiyle 0 olarak değiştirin. Daha sonra bu problem ile karşılaşmayacaksınız.

NOT: İleride bu hata düzeltilir ve ekranınız GNOME'un yüklenme aşamasında tekrar kararmaya başlarsa ilgili değeri tekrar 100 olarak değiştirin. Probleminiz çözülecektir.


GNOME kurulumu ve ayarları bu kadar.

İç Bağlantılar

Dış Bağlantılar