Hibrit Grafik Teknolojileri

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, araTango-document-new.png Bu yazı henüz taslak durumdadır ve kısa sürede tamamlanması sağlanmalıdır.
Notlar: Bir çeviri makale olan bu yazının özgün dildeki metni henüz taslak bir yazıdır. (Tartışın)
Tango-document-new.png


Melez grafik kartlar , aynı bilgisayarda iki ekran kartı içeren sistemler için kullanılan bir kavramdır. İlk olarak dizüstü bilgisayarlardaki güç ve performans optimizasyonu için tasarlanmıştır ancak masaüstü bilgisayarlara da uzanan bir gelişim göstermiştir.

Hibrit Grafik Teknolojileri Hakkında

Dizüstü bilgisayar üreticileri, bir bilgisayarda iki ekran kartı içeren ve yüksek performans ile birlikte güç tasarrufuna da imkan veren teknolojiler geliştirdiler. Bu teknolojiler MS Windows tarafından oldukça iyi desteklenmekte iken, Linux Dağıtımlarında deneysel geliştirme süreci devam etmektedir.

Farklı yetenek ve güç tüketimine sahip çift ekran kartlı sistemlere 'Hibrit Ekran Kartlı Sistemler' (Melez Sistemler) diyoruz. Bu teknolojiyi üreten her üretici kendi çözümünü de üretirken, burada GNU/Linux sistemlere destek eksikliği sebebi ile bazı modellerdeki sorunlara çözüm yollarını açıklayacağız.

Eski Hibrit Model (Basit Değiştirme)

Bu yaklaşım, bir donanım çoklayıcısı (MUX) ile iki grafik kartının kurulumunu içerir. Entegre Grafik İşlemcisi (IP) ile güç tasarrufu sağlayabilir ve alt seviye 3D işlemler yapılabilir, ya da Atanmış Grafik İşlemcisi (DGP) ile 3D işlemler daha fazla güç harcayarak -daha performanslı- yapılabilir. Bu model, kullanıcının güç/grafik profil seçimini, önyükleme zamanında veya giriş anında yapar ve bu seçim genellikle oturum süresince sabittir. Benzeri bir iş akışı ile de değişim gerçekleştirilir:

 • Görüntüyü Kapat
 • DGP çalıştır
 • Donanım Çoklayıcıyı çevir
 • IGP yi kapat
 • Görüntüyü yeniden aç.

Bu değiştirme yöntemi dizüstü bilgisayarınıza pek nazik davranmayabilir ve yanıp sönen siyah ekran ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Bundan sonraki yaklaşımlar biraz daha kullanıcı dostu geçiş sağlamaktadır.

Yeni Dinamik Değişim Yapan Model

Yeni Hybrid Grafik teknolojilerinin çoğunluğu iki ekran kartı içermesine karşın, donanım çoklayıcısı olmaksızın, framebuffer a takılı DGP ve IGP ile değişimi sağlamaktadırlar. IGP sürekli açıktır ve DGP, güç koruma gerekliliğinin olduğu hallerde aç/kapat görevi görür. Çoğu durumlarda sadece DGP kullanmak ve değişimi bir yazılım aracılığıyla yapmak mümkün değildir. Açılışta , Linux Çekirdeği, uygulamalar için kullanılacak alçak-yüksek seviyeli ekran kartı sürücülerini seçerek başlatır.Çoğu Linux dağıtımı grafik ortam için X.org kullanır. Sonuçta bazı diğer yazılımlar çalışır, ilk olarak giriş yöneticisi, ardından pencere yönetici.. şeklinde süreç devam eder. Bu hiyerarşik düzen, tek ekran kartlı sistemler için genellikle bu şekilde işler.

Nvidia Optimus

Nvidia Optimus Tanıtım Yazısı

Bilinen hatalar

 • Mümkün olduğunda kartlar arası geçiş
 • Ayrı olan kartı Aç/Kapa
 • Ayrı olan kartı 3D için kullanabilme
 • Her iki kartı da 3D için kullanabilme

Yazılım çözümleri

 • asus_switcheroo -- ASUS ve diğer dizüstü bilgisayarlarda MUX benzeri donanım ile Intel/Nvidia geçişi için çözüm. -- yazar Alex Williamson
 • byo_switcheroo -- vga_switcheroo ile kartlar arası geçiş yapabilmek için kendi işleyicinizi oluşturacağınız bir çözüm yolu (acpi_call gibi) -- yazar Alex Williamson
 • vga_switcheroo -- Öncelikli olarak Intel/ATI kartlara sahip dizüstü bilgisayarlar için olan GPU değiştirme çözümü -- yazar David Airlie
 • acpi_call -- Batarya ömrünü uzatmak için harici ekran kartını kapatmayı sağlar -- yazar Michal Kottman
 • PRIME -- Kalıcı bir çözüm için uğraşılıyor -- yazar David Airlie
 • Bumblebee -- X oturumunu gömülü kart ile, istenilen programları harici kart ile çalıştırmayı sağlar. Nvidia Optimus destekleyen kartlarda çalışır -- yazar Martin Juhl
 • hybrid-windump -- Ekrana görüntüyü Intel verir ama uygulamalar Nvidia'yı kullabilir -- yazarlar Florian Berger ve Joakim Gebart

Ati Dinamik Değiştirilebilen Grafik Kartları

Bu da Nvidia ya benzer bir teknolojidir. Piyasalarda henüz donanım çoklayıcı bulunmamaktadır.

Bilinen hatalar

Tango-view-fullscreen.png Bu yazı içeriğinin zenginleştirilmesi gereklidir.
Sebep: Bölüme ekleme yapılacaktır. Bu işaret bir hatırlatıcı olarak kullanılmıştır. (Tartışın)
Tango-view-fullscreen.png

Yazılım çözümleri

Şimdilik en iyi çözüm, ATI açık kaynak sürücüleri ile INTEL sürücüleri ile VGA değişim kombinasyonu sağlayan vga_switcheroo'dur.

Elle ayarlama

Sürücülerin yüklendiğinden emin olun. Konsolda:

$ pacman -Q | grep -E "xf86-video-ati|xf86-video-intel"

Şu çıktıya yakın bir çıktı elde edeceksiniz:

xf86-video-ati 6.14.1-1
xf86-video-intel 2.15.0-2

Diğer sürücüleri yüklemeye devam edebilirsiniz:

# pacman -S xf86-video-ati xf86-video-intel

Bilgisayarınızı YENİDEN BAŞLATMAYIN. Sürücülerin yüklenmesinden sonra genellikle sistemin yeniden başlatması söz konusu değildir. radeon sürücüsünü karalisteye alma:

# echo > /etc/modprobe.d/radeon.conf blacklist\ radeon

Bu komut , boot sırasında asıl sistemi engeller. vga_swticheroo sadece radeon modülü yüklü iken çalışır. Radeon u açılışta otomatik çalıştırmak için /etc/rc.local dosyasını açın ve şu satırı ekleyin:

modprobe radeon

Dizüstünüzün enerji tasarrufunu arttırmak ve sıcaklığını düşürmek için radeon modülünü isteğe bağlı olarak kapatabilirsiniz. Bunun için /etc/rc.local satırına aşağıdaki satırı ekleyin:

# echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

vgaswitcheroo ya erişim sağlayabilmek için fstab a şu satırı ekleyin:

none      /sys/kernel/debug debugfs defaults 0 0

AUR yöntemi

AUR'dan hybrid-video-ati-intel paketini kurun.

Ayrıca Bakınız