LXDE Masaüstü Ortamı

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


LXDE Nedir?

LXDE, Lightweight X11 Desktop Environment kelimelerinin baş harflerinden oluşur. LX aynı zaman LinuX kelimesini de ifade eder.. LXDE'yi diğer masaüstü yöneticilerinden farklı bulacaksınız çünkü LXDE bileşenleri bağımsızdır ve bağımlılığı azdır.

LXDE projesinin amacı, sistem kaynaklarını az kullanan ve aynı zamanda sezgisel,hafif ve kullanışlı bir masaüstü yaratmaktır. Geliştirilmesi, kullanışlılık, hız ve bellek kullanımı üzerine odaklanmıştır.

Neden LXDE kullanmalıyım?

LXDE'nin birçok avantajı ve mükemmel nitelikleri vardır:

 • Hafif, gayet makul bir bellek kullanımı ile çalışır. (X11 ve LXDE başladıktan sonra toplam hafıza kullanımı i386 PC'ler için 45 MB civarındadır.)
 • Hızlı, 1999'dan önce üretilmiş makinalarda bile iyi çalışır. (LXDE'nin donanım ihtiyacı Windows 98'e benzer.)
 • Güzel-Görünüm, gtk+ 2 ile yerelleştirilmiş kullanıcı arabirimi.
 • Kullanımı Kolay, kullanıcı arabirimi basit,sezgisel ve fonksiyoneldir.
 • Masaüstü Bağımsızlığı (Evet! Bütün komponentleri LXDE olmadan da kullanılabilir.)
 • Standartlara Uygundur, freedesktop.org speklerini takip eder.
 • Eski Makinalar için Uygun ( Diğer X uygulamaları yüksek kaynak tüketirken, LXDE'nin kaynak ihtiyacı oldukça düşüktür. Mesela, Firefox ve OpenOffice.org 2 tam bir hafıza canavarıdır. Bu ikisinin kullanımı için 128 MB üzerinde RAM'e sahip olmanız önerilir.)

Hangi bileşenlere sahiptir?

 • PCManFM: Dosya yöneticisi, masaüstü ikonları ve duvarkağıtlarını destekler.
 • LXPanel: Zengin içerikli masaüstü paneli (Eğer bu versiyon ile sorun yaşarsanız, AUR'daki lxpanel-svn paketini kullanın.)
 • LXSession: HAL and gdm desteği ile shutdown/reboot/suspend desteği verebilen, standartlarla uyumlu bir X11 oturum yöneticisidir.
(lxsession paketinde oturum yönetimi ile ilgili birkaç bug bulunmaktadır. lxsession-lite X11 oturumu yönetim desteği olmayan bir lxsession versiyonudur. Fakat stabilitesi lxsession'dan daha iyi durumdadır, bununla birlikte oturumları kurtarmak veya kaydetmek gibi bir özelliği yoktur. Lxsession'daki sorunlar çözülene kadar lxsession-lite kullanılması tavsiye edilmektedir.)
 • LXAppearance: LXAppearance, uygulamalarda kullanılan tema,ikon ve fontları değiştirebilen, zengin içerikli bir tema değiştiricidir.
 • Openbox: Hafif, standartlara uyan ve ileri derece ayarlanabilirlik özellikleri taşıyan bir pencere yöneticisidir.(LXDE projesi kapsamında geliştirilmemiştir fakat varsayılan pencere yöneticisidir.). Yine de icewm, fluxbox, metacity gibi pencere yöneticileri kullanılabilir.
 • GPicView: Çok basit,hızlı ve hafif bir resim görüntüleyicidir.
 • Leafpad: Hafif ve basit bir metin düzenleyicidir.(Leafpad, LXDE projesi kapsamında geliştirilmemiştir fakat varsayılan metin editörü olarak tavsiye edilir.)
 • XArchiver: Hafif,hızlı ve masaüstünden bağımsız bir gtk+ tabanlı bir arşiv yöneticisidir. (LXDE projesi kapsamında geliştirilmemiştir fakat varsayılan arşiv yöneticisi olarak tavsiye edilir.).
 • LXNM (Halen geliştirme aşamasındadır, AUR üzerinden kurulabilir): Kablosuz bağlantılarıda destekleyen hafif bir ağ yöneticisidir. (Sadece Linux içindir)

LXDE'yi nasıl yüklerim

LXDE modülerdir. Yukarıda listelenen ve pacman ile kurulabilecek paketleri seçebilirsiniz. ([extra] ve [community] depolarının aktif olduğundan emin olmalısınız). Bazı paketler için, mesela LXNM, Arch Kullanıcı Deposu deposundan yararlanma ihtiyacı duyabilirsiniz..

LXDE'nin çalışması için minumum yüklemek zorunda olduğunuz paketler, Lxde-common, Lxsession, Openbox ve desktop-file-utils'tir. Openbox paketi, sizin tercih ettiğiniz başka bir pencere yöneticisi değiştirilebilir.

LXDE temel paketlerini yüklemek için:

# pacman -S lxde gamin

Bu komut aşağıdaki paketleri yükleyecektir.:

# pacman -Sg lxde
lxde gpicview
lxde lxappearance
lxde lxde-common
lxde lxlauncher
lxde lxpanel
lxde lxrandr
lxde lxsession-lite
lxde lxtask
lxde lxterminal
lxde pcmanfm
gamin

Gamin paketi, FAM servisinin bir altkümesi olarak tanımlanmış bir dosya ve klasör izleme sistemidir. Bununla birlikte, root hakları ile çalışan bir sistemi servisi değildir. Genel bir kullanıcı olarak çalışır, yani elle ayarlamaya ihtiyaç duyulmaz . /etc/rc.conf dosyasına bir DAEMON olarak eklemeyiniz.


Kalem.png
ÖNEMLİ:
Gamin, FAM ile çakışır. Bu yüzden eğer gamin kuracaksanız FAM silinmelidir. Zaten GAMIN yüklemek istediğiniz, sistem otomatik olarak FAM paketini kaldırmak isteyecektir. FAM'ı sildikten sonra /etc/rc.conf dosyasınızda da DAEMONS listesinden kaldırmayı unutmayınız.

Bakınız: http://wiki.lxde.org/en/ArchLinux

Diğer paketleri kurmak sizin insiyatifinizdedir: leafpad, LXDE için varsayılan metin editörüdür, obconf ise openbox temalarını ayarlayabilen ve değiştiren bir araçtır.

LXDE'yi Çalıştırmak

 • Eğer GDM veya KDM benzeri bir görüntü yöneticisi kullanıyorsanız, LXDE'yi direkt olarak seçebiliyor konumda olmalısınız.
 • Eğer KDM ile bir sorun yaşıyorsanız, /usr/share/xsessions/LXDE.desktop dosyasını /usr/share/apps/kdm/sessions/LXDE.desktop olarak kopyalamalısınız. Bu işlem KDM ekranında LXDE'yi bir giriş opsiyonu olarak görmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer bir görüntü yöneticiniz yoksa ve konsol ekrandan startx or xinit komutları ile LXDE çalıştırmak istiyorsanız , aşağıdaki satırı ev dizininizdeki ~/.xinitrc dosyanıza eklemelisiniz.
exec startlxde

Temiz bir yüklemede ~/.xinitrc dosyası bulunmayabilir. Bu durumda sevdiğiniz bir metin editörü kullanarak ve yukarıdaki satırı içeren bir kopya yaratmanız gerekir.

 • Eğer sisteminizde consolekit/policykit yeteneği olan bir HAL sürümü çalışıyorsa, consolekit desteğinden yararlanarak LXDE'yi başlatmak isteyebilirsiniz. Sadece, startlxde'den önce ck-launch-session dizgisini eklemeniz yeterlidir.
 • Aşağıdaki komut nm-applet'in doğru bir şekilde yüklediğinden emin olmanıza yardım edecek tek yoldur.
exec ck-launch-session startlxde

in your ~/.xinitrc file. Bu, başınıza gelebilecek diğer logout problemlerini de çözecektir.

 • If you want to start LXDE directly from the command line without fixing the start instructions in ~/.xinitrc (useful if you want to interactively select between Window Managers/Desktop Environments without using a display manager) use this command ($ representing the bash user prompt):
$ xinit /usr/bin/startlxde

You will need the fully qualified path if there is a default "exec start-some-WM/DE" in your ~/.xinitrc already. Otherwise the system will probably want to start the session in ~/.xinitrc instead.

It is certainly possible to start a console kit session from the command line as well:

$ xinit /usr/bin/ck-launch-session startlxde

İpuçları

Otomatik Bağlama

Eğer PCManFM kullanarak çıkartılabilir USB bir diski otomatik bağlamak istiyorsanız, mutlaka HAL yüklü olmalıdır ve kullanıcınız hal grubuna dahil edilmelidir. pmount ise çıkartılabilir aygıtların root yetkileri olmadan bağlanabilmesi için gereklidir.

Eğer çıkartılabilir diskiniz NTFS formatlı ise mutlaka NTFS-3G paketine sahip olmalısınız. Genelde PCManFM, HAL ile gayet düzgün çalışır. Yanlızca bir bug NTFS kullanıcılarını etkiliyor; eğer dosyalarınız ve dizinleriniz NTFS dosya sistemi üzerindeyse ve bunların isimlerinde non-latin karakterler kullanıldıysa, (mesela: Çince karakterler), NTFS aygıtı açılırken (veya bağlanırken) bu dosya veya dizinleriniz görünmeyebilir. Bunun sebebi,lxsession (veya lxsession-lite) mounthelper, kural ve yerel özellikleri ile ilgili gramer düzeltmesi yapamıyor. Ama bununda bir çözümü vardır:

1) "/sbin/mount.ntfs-3g" sembolik linkini kaldırın.

rm /sbin/mount.ntfs-3g

2) Aşağıdakileri içeren yeni "/sbin/mount.ntfs-3g" kabuk betiği oluşturun:

#!/bin/bash
/bin/ntfs-3g $1 $2 -o locale=en_US.UTF-8

3) Çalıştırılabilir yapın:

chmod +x /sbin/mount.ntfs-3g 

4) "NoUpgrade = sbin/mount.ntfs-3g" opsiyonunu pacman.conf dosyasındaki "[options]" kısmına ekleyin.

Otomatik Başlayan Programlar

The default system-wide startup config files can be found at /etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart. If you choose to edit the autostart programs for all users you can Open the file /etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart with a text editor and add the name of the program(s) you want to start at login.

The system-wide autostart file can also be overridden by user-specific ones. If custom user specific config files are found in ~/.config/lxsession, the ones in /etc/xdg/lxsession will be overridden.

Another way to start programs on session startup is to add their *.desktop files in ~/.config/autostart.

Dijital Saat Applet Ayarları

Burada bütün özellikleri (ve açıklamaları) içeren bir döküman bulabilirsiniz.

lxpanel Başlatıcı Ekle (uygulama)

lxpanel comes with a launcher applet by default and all you need to do to add new apps to it is:

 1. Make sure launch bar applet is enabled:
  • 1a. right click the panel
  • 1b. select "add/remove panel items"
  • 1c. make sure "application launch bar" is listed (if it's not, select "add" and add it)
 2. Right click anywhere on the launch bar applet
 3. Choose "application launch bar settings"
 4. Choose "add"
 5. Direct it to the .desktop file of whatever application you want to add (found in usr/share/applications)

lxpanel Başlatıcı Ekle (konum)

To add a launcher to a specific location such as a media hard drive or folder you need to create a .desktop file and save it in /usr/share/applications. You can then add it the same way as adding an application to the panel.

Here is a custom .desktop file as an example, edit lines "Exec" and "Icon" as needed:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Encoding=UTF-8
Name=media
Exec=pcmanfm /mnt/xbox (basically you're telling pcmanfm to open a specific location - /mnt/xbox in this case)
Icon=xbmc.png (this should be the name of an icon in /usr/share/pixmaps)
Terminal=false
X-MultipleArgs=false
Type=Application
Categories=Application
StartupNotify=true

lxpanel İkonları

lxpanel tarafından kullanılan varsayılan ikonlar /usr/share/pixmaps klasörü altında bulunur ve ilave olarak ihtiyaç duyulan bütün ikonlar sizin tarafınızdan buraya kopyalanmalıdır.

Aşağıdaki adımları izleyerek uygulamalar için kullanılan varsayılan ikonları değiştirebilirsiniz.:

 1. Yeni ikonu /usr/share/pixmaps altına kopyalayın
 2. Metin editörü kullanarak ikonunu değiştirmek istediğiniz programın *.desktop dosyasını açın. (.desktop dosyaları /usr/share/applications klasörü altında bulunur.)
 3. Aşağıdaki şekilde değişiklik yapın.
Icon=/default/icon/.png 

iken

Icon=/name/of/new/icon/added/to/pixmaps/.png

şeklinde olsun.

Pencere Yöneticisini Değiştirmek

OpenBox, LXDE'nin varsayılan pencere yöneticisidir, fakat dileğiniz başka bir yönetici ile yer değiştirebilir, mesela fvwm, icewm, dwm and awesome...

LXDE pencere yöneticisi, tanımları anlamak için aşağıdaki dosyayı kullanmayı deneyecektir:

/etc/xdg/lxsession/LXDE/config

Bütün varsayılan değerler aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.

[Session]
window_manager=openbox-lxde

openbox-lxde yerine dileğiniz pencere yöneticisini yazabilirsiniz.

It might be also worth looking at:

/etc/xdg/lxsession/LXDE/default

Dosyada da belirtildiği gibi öntanımlı seçenekler geçersiz olabilir :

! This file is kept for backward compatibility.
! Only used by obsolete lxsession, not lxsession-lite.

Bununla birlikte bazı insanların /etc/xdg/lxsession/LXDE/default dosyası aşağıdaki gibi görünebilir.:

smproxy
openbox
lxpanel

smproxy, xorg tarafından sağlanan bir uygulamadır. X11 R6 oturum yönetimi protokolü tarafından tanınmayan programlar için oturum yönetim desteği verir. Bu, masaüstünüz için şiddetle tavsiye edilen bir özelliktir.

LXDE üzerinden Shutdown and Reboot

Shutdown,reboot ve suspend yapabilmek için, DBUS ve HAL servislerinin çalıştığından emin olun. Sonra, kullanıcınızı "power" grubuna ekleyin.

# gpasswd -a <USERNAME> power

Halen sorun yaşıyorsanız, /etc/PolicyKit/PolicyKit.conf dosyasındaki <config></config> etiketleri arasına aşağıdakileri ekleyin.:

<match action="org.freedesktop.hal.power-management.shutdown">
 <return result="yes"/>
</match>
<match action="org.freedesktop.hal.power-management.reboot">
 <return result="yes"/>
</match>

HAL servisini yeniden başlatın ve çalıştığını görün!

KDEmod3 Uygulamalarını LXDE Altında Kullanmak

KDEmod[-legacy] eski bir sürüm olduğu için /opt/kde/bin klasörü altına yüklenmektedir ve bu uygulamalar LXDE tarafından tanınmamaktadır. Bunları kullanabilmek için, PATH değişkeninizi aşağıdaki gösterilen yollardan birini seçerek düzenlemelisiniz.

echo 'PATH=$PATH:/opt/kde/bin' >> /etc/rc.local

veya aşağıdaki betiği /etc/profile.d klasörü altına ekleyin:

#!/bin/sh
PATH=$PATH:/opt/kde/bin

"kde3path.sh" ismini ve çalıştırılabilir yapın:

chmod +x /etc/profile.d/kde3path.sh

Harici Kaynaklar