Paket sürümünü düşürmek

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Tango-preferences-desktop-locale-modified.png Bu çeviri yazı, güncel olmayan bir kaynaktan gelmesi, eksik ya da kötü çeviri nedeniyle özgün yazının içeriğini yansıtmıyor
Sebep: lütfen ayrıntılı bir açıklama sunmak için şablonun ilk argümanını kullanın. (Tartışın)
Tango-preferences-desktop-locale-modified.png
  • Soru: pacman -Syu komutunu çalıştırdım ve XYZ paketi M sürümünden N sürümüne yükseltildi. Yeni paket sistemimde sorun çıkarıyor, N sürümünden M sürümüne nasıl geri dönebilirim?
  • Cevap: Öncelikle paketin eski sürümünün /var/cache/pacman/pkg içinde olup olmadığını kontrol edin. (Eğer pacman -Scc komutunu çalıştırmadıysanız, eski paket duruyor olmalı). Eğer paket bu dizinde ise, pacman -U paketinadı-eskipaketsürümü.pkg.tar.gz komutu ile eski sürümü tekrar yükleyebilirsiniz. Eğer pacman çakışma olduğunu söylüyorsa çakışmaya rağmen devam etmesi için pacman -Uf paketinadı-eskipaketsürümü.pkg.tar.gz komutunu deneyin.

Eğer paketin eski sürümünü sisteminiz üzerinde bulamadıysanız, yansılardan senkron olmayanlara bakabilir, paketin eski sürümünü bu yansılardan edinebilirsiniz.

Ayrıca şu yansıları da kontrol edebilirsiniz:

Eğer paketi hâlâ bulamadıysanız, paketin eski sürümünü kendiniz derlemeniz gerekecek. Bunun için PKGBUILD dosyasına ihtiyacınız olacak; ki bunu ABS'den edindiğiniz yeni sürümün PKGBUILD dosyasını eski sürümü derleyecek şekilde değiştirerek elde edebilirsiniz., ya da http://www.archlinux.org/packages/ adresine gidip eski sürümünü yüklemek istediğiniz paketi arayabilirsiniz. Paketi bulduğunuzda, "View SVN entries" (SVN girdilerini göster)', tıklayın ve önceki(sizin aradığınız sürüme ait revizyon) revizyon ile farklarını kontrol edin. Farklılıkları görüntülerken esnasında "side by side" kullanıyorsanız, PKGBUILD'in tamamını kopyalayabilir ve makepkg komutu ile paketinizi inşa edebilirsiniz.

Pacman'ın belirli paketleri güncellemesini engellemek

  • Soru: Pacman'ın eski sürümünü yüklediğim paketleri yeniden yükseltmesini nasıl engellerim?
  • Cevap: pacman.conf dosyanızda 'IgnorePkg' değişkeniyle.

pacman.conf dosyanıza 'IgnorePkg = paket1 paket2 ...' satırını ekleyerek pacman'ın güncelleme yaparken seçtiğiniz paketleri güncellemesini engelleyebilirsiniz.

Bir geriyükleme noktasına dönmek

  • Soru: Sistemimi dünkü hâline nasıl geri getirebilirim?
  • Cevap: Bunu periyodik kayıt ile yapabilirsiniz.

Mantıksal birim yöneticisi kullanarak (LVM) periyodik disk snapshotları oluşturabilirsiniz. LVM snapshotları çekirdek seviyesinde dosya sistemi snapshotlarıdır ve tam bir yedekleme yerine COW (copy-on-write) şeması kullanır. Bu snapshotlar dosyalar değişmedikçe çok disk alanı tüketmez. 35 GB'lik bir sistemin snapshot'ı 2 GB civarındadır. Eğer güncelleme sonrası sisteminiz kararsız bir duruma gelmiş ise, daha önceki bir snapshot'a geri dönebilirsiniz.

Ayrıca bakınız

  • Ayrıntılı bilgi için, Arch derleme sistemi.
  • Geriyükleme noktası hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi için, LVM2.