Resmi Depolar

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Bu wiki metni belki de hakkında pek çok soru işareti olan resmi depolar konusuna açıklık getirebilir:

Tarihsel Arkaplan

Yeni depoların ortaya çıkışı çeşitli nedenlerden ileri gelir. İlkin, dağıtımın pek az kullanıcısı varken, yalnızca core -- eski adı [official] -- deposu vardı. Bu depo temel olarak Judd'un tercih edilen uygulamalarını içeriyordu, gerçi durum şimdi de çok farklı değil. Her uygulama türünden yalnızca bir tane içeriyordu. -- bir ana tarayıcı, web tarayıcı gibi.

Judd'un seçimlerini beğenmeyen kullanıcılar, ABS ( Arch İnşa Sistemi) gibi kolay kullanımlı bir sistem de olunca, kendi paketlerini oluşturdular. Bu paketler [unofficial] adındaki depoya alındı, ve diğer geliştiricilerde desteklenmeye başlandı. Sonunda, ikisi de geliştiriciler tarafından desteklendiğinden [official] ve [unofficial] isimleri kullanılmaması gerektiğine karar verildi. 0.5 sürümünün ortaya çıktığı dönem civarında [current] ve [extra] isimlerini aldılar. 2007.8.1 sürümünden kısa bir süre sonra, [current] deposu ne içerdiği hakkındaki soru işaretlerini gidermek adına [core] adını aldı. Şimdilerde depolar geliştiriciler ve topluluk için oldukça benzer anlamlar ifade ediyor, ancak [core] bazı farklara sahip, yükleme CD'si ve sürüm imajları yalnızca [core] için mevcut. Bu depo hâlâ tam bir linux sistemini içeriyor, ama istediğiniz linux sistemi bu olmayabilir.

0.5 veya 0.6 sürümleri döneminde geliştiricilerin desteklemek istemediği pek çok paket olduğu görüldü. Bir geliştirici (Xentac) güvenilir kullanıcıların oluşturdukları paketleri ekledikleri resmi olmayan depolar, "Güvenilir Kullanıcı Depoları" fikrini ortaya attı. [staging] adında paketlerin Arch Linux geliştiricilerince resmi depolara yükseltilebileceği bir depo vardı.

Bu bir süre iş gördü, ta ki güvenilir kullanıcılar depolarından sıkılıp, diğer kullanıcılar da paketlerini paylaşmak isteyinceye kadar. Bu durum AUR'un ortaya çıkmasını sağladı. Güvenilir kullanıcılar tarafından oluşturulmuş sıkı bir grup [community] deposunu birlikte destekliyor. Güvenilir kullanıcılar hâlâ Arch Linux geliştiricilerinden ayrı bir grup olup, aralarında çok fazla iletişim yoktur. Ancak, paketler hâlâ [community]'den [extra]'ya yükseltilebiliyor. AUR diğer kullanıcıların da isterlerse PKGBUILD'lerini diğerlerinin de kullanabilmeleri için göndermelerine olanak sağlıyor. Bu paketler desteklenmiyor, ve ikili paketleri de olmadığından bazen [unsupported] olarak anılabiliyorlar. Güvenilir kullanıcılar desteklenmeyen paketlerden, popülaritesi ya da yalnızca bir paketi destekleme isteği dolayısıyla, sahiplenip [community]'ye alabilirler.

Depo listesi

[core]

[core] deposunu favori yansınızda core/os/i686 ya da core/os/x86_64 içinde bulabilirsiniz. Arch çekirdek paketlerini ve bazı ek yazılımları içerir, ve tam fonksiyonel bir sistem temeli için yeterlidir.

Kurulum cd'si basitçe bir yükleme betiği ve çekirdek deposunun kopyasını içerir.

[extra]

[extra] deposunu favori yansınızda extra/os/i686 ya da extra/os/x86_64 içinde bulabilirsiniz. [core] deposuna uymayan diğer paketler burada yer alır.
Örneğin: X.org, pencere yöneticileri, web sunucuları, medya oynatıcılar, Python, Ruby ya da Perl gibi diller ve dahası.


[testing]

[testing] deposunu favori yansınızda testing/os/i686 içinde bulabilirsiniz. Bu depo [core], [extra] ya da [unstable] depolarına girmeye aday paketleri içerir. Yeni paketler şu durumlarda [testing] deposuna gönderilir:

  • herhangi bir şeyin çalışmasına mani olabileceği için önce test edilmesi gerekiyorsa.
  • diğer bazı paketlerin yeniden inşa edilmesi gerekirse. Bu durumda, yeniden inşa edilmesi gereken tüm paketler [testing] deposuna alınır ve yeniden inşa işlemi tamamlandığında paketler diğer depolara geri alınır.
  • güncellemede bir şeyleri bozabilmeleri beklenir ve ilk olarak test edilmelidirler

[testing] deposu diğer depolarla isim çakışması olabilecek tek depodur. Etkinleştirilirlerse pacman.conf da ilk sırada yer almalıdır.

[testing] deposunu kullanmayı seçerken dikkatli olun. [testing] deposu mevcutken yapılan bir güncelleme sonrasında sisteminizde sorunlar ortaya çıkabilir. Sadece ileri düzey kullanıcılar bu depoyu kullanmalıdır.

[community]

[community] deposunu favori yansınızda community/os/i686 ya da community/os/x86_64 içinde bulabilirsiniz. Güvenilir Kullanıcılar (TUs) tarafından desteklenir ve Arch Kullanıcı Deposu (AUR)un bir parçası niteliğindedir. AURda yer alan, yeterince oy almış ve bir güvenilir kullanıcı tarafından sahiplenilen paketleri içerir.

[community] deposu x86_64 için kullanılmaya henüz başlandı, bu yüzden fazla şey ummayın.

[unsupported]

[unsupported] deposu gerçek bir depo değildir. Diğer depolardan farklı olarak, ikili paketler içermez. PKGBUILD dosyalarının sıradan kullanıcılar tarafından eklendiği bir sistemdir, denebilir. Bu yüzden [unsupported] deposu resmi değildir.