Sss

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, araTango-dialog-warning.png Bu yazı güncelliğini yitirmiştir.
Lütfen yazıdaki eski bölümleri çıkartarak, güncel bilgiler ile yenileyerek bu yazıyı yeniden yardımcı olabilecek seviyeye getirmeye katkıda bulunun.
Sebep: lütfen ayrıntılı bir açıklama sunmak için şablonun ilk argümanını kullanın. (Tartışın)
Tango-dialog-warning.png

Aşağıdaki sıkça sorulan soruların yanı sıra, Arch Tarzı, Arch Linux, ve Devland gibi belgeleri faydalı bulabilirsiniz. Bu üç belgede Arch hakkında detaylı bilgi içermektedir.

İçindekiler

Genel

Soru)GNU/Linux de tamamen acemiyim. Yine de Arch kullanabilir miyim?

Cevap) Bu tartışılan bir soru. Arch ın asıl hedef kitlesi biraz daha ileri seviye kullanıcılar, ama bazı insanlar Arch'ı iyi bir başlangıç noktası olarak da görebiliyorlar. Eğer başlangıç düzeyinde bir kullanıcı iseniz, bir takım şeyleri öğrenmek zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekir. Soru sormadan önce, kendi bağımsız araştırmanızı google, wiki veya forum gibi çeşitli kaynaklardan yapmış olmanız gerekir. Eğer ilerleme olarak böyle bir yol seçerseniz, merak etmeyin herşey güzel olacak. Bununla birlikte, Arch kullanıcıları yardımsever olsalar bile, bazı kullanıcılar, aynı basit sorulara tekrar tekrar cevap vermek istemezler. Dolayısı ile böyle bir durumda yukarıda bahsettiğim olanaklardan kendi kendinize faydalanmanız gerekmektedir.Bu nedenle bu kaynaklar size faydalı olsun diye hazırlanmıştır. Önerilen : The Arch Linux Yeni başlayanlar rehberi.

Soru) Arch'ı gerçekten beğendim, fakat geliştiriciler bence grafik arayüz hazır sunmalı.

Cevap) Öncelikle şunu söyleyeyim: Arch Tarzı belgesini okudunuz mu? Cevabı gördünüz mü? Bu Arch'ın minimalizm ve rahatlık değil kod doğruluğu felsefesine uyuyor mu? İşe koyulun, çözüm ve kodlarınızı topluluğa sunun. Eğer geliştirme ekibi ve topluluk tarafından kabul edilirse belki de hazır bir arayüz sunulur. Arch topluluğu kod, fikir ve araçların paylaşılması sayesinde gelişir.

Soru) Yeni Sürüm Ne zaman Çıkıyor?

Cevap) Arch Linux sürümleri ana çekirdek modülü ile uyumlu hareket eder. Bu uyum içeriğine ek olarak, yükleme betiği için çeşitli ek özellikler ve düzenlemeler de bulunmaktadır.

Bu nedenden dolayı, sürümler hayati bir öneme sahip değildir. Çünkü, temel kurulum olduğundan ve ilgili çevresel paketler ve programlar sonradan yüklendiğinden, yeni sürüm çıktığında sistemi yeniden yüklemenize gerek yoktur. pacman -Syu ile sisteminiz tamamen yeni yükleme işlemi sonucunda beklediğiniz sistem ile birebir hale gelmiş olacaktır.

Yine aynı nedenden dolayı, yeni Arch Linux sürümleri, şaşırtıcı ve farklı özellikle içermemektedir. Sistemin güncel kalması için, yükleme işleminden hemen sonra pacman -Syu komutunu muhakkak uygulayınız.

Soru) Arch'ın daha çok tanınmaya ihtiyacı var (reklam)

Cevap) Arch yeterince tanınmış olduğuna inanılan bir dağıtımdır. Arch Linux'un amacı çok geniş kitlelere hitap etmek değildir. Esas amacı, şık, minimalist ve deneysel teknoloji ürünü bir dağıtımı, basit ve düzgün bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Deneyim sahibi olan kullanıcılara hitap etmektedir. Ayrıca kullanan insan sayısını çok artırmak sorunlara yol açabilir.

Ayrıca, gelişim modeli doğal artışı engellememektedir. Nitekim ne kadar fazla kullanıcı olursa, o kadar geliştirici olacaktır.

Soru) Arch ve Daha Fazla Belgelendirme

Cevap) Bu temel anlamda doğru olan bir şeydir. Bu nedenle yeni belgeler oluşturmakta tereddüt etmeyiniz özgürce bu anlamda faaliyette bulunabilirsiniz. Herhangi bir konuda forumlardan, wiki belgelerinden önce araştırma yapmayı deneyin. Eğer o konuda bilgi bulamadıysanız, bu belgeyi siz oluşturmayı deneyin. Wiki de bir sayfa başlatın ve bununla ilgili bilgileri forumlarda duyurun. Belki diğer insanlar da size bu konuda yardımcı olmak bilgilerini paylaşmak isterler. Eğer bu şekilde birilerini bulamazsanız üzülmeyin. Çünkü belgenizi tamamladığınızda, diğer insanların saygı duyduğu ve faydalandığı bir iş gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu anlamda katkılarınızın değerini biliniz lütfen.

Soru) Arch ve Daha Fazla Geliştirici

Cevap) Bu da temel anlamda mümkündür. Bu nedenle zamanınızı ve bilginizi bu amaç doğrultusunda harcamaktan çekinmeyin. Forumları, IRC kanallarını, mail listelerini ve wiki belgelerini takip edin ve kendinizi bu alanda geliştirin. Nelere ihtiyaç olduğunu hangi noktalarda katkınız olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Soru) Arch Yavaş Çalışıyor. Neden?

Cevap) Normal şartlar altında düzgün yapılandırılmış bir Arch sisteminin yavaş çalışması beklenmez. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz, hostname'nizin /etc/hosts dizininde düzgün yapılandırıldığından emin olun lütfen. Bu dosya /etc/rc.conf içindeki hostname'inizle uyumlu olmalıdır. Detaylı bilgi için Yeni başlayanlar rehberi) belgesinden faydalanabilirsiniz. Eğer hostname'ler birbirleri ile uyuşmazlarsa, uygulamalar çok yavaş çalışabilirler.

Soru) Diğer İşletim Sistemlerine Nazaran İnternetim Yavaş Çalışıyor?

Cevap) Ağ ayarlarınızı düzgün yapılandırdınız mı? /etc/rc.conf /etc/hosts ve /etc/resolv.conf dosyalarınızı tekrar kontrol ediniz. Bu dosyaların yapılandırılması için daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak adına Yeni başlayanlar rehberi belgesine göz atabilirsiniz.

Paket Yönetimi

Soru) Bir Paket de Hata ile Karşılaştım?

Cevap) Öncelikle anlaşılması gereken hataların bazıları Arch Linux ekibi tarafından düzeltilir ama bazıları düzeltilemez, çünkü bunlar doğrudan programla ilgili hatalar olabilir. Örneğin Firefox'unuzun sürekli çöküyor olması, Firefox'un kendi kodlarından kaynaklanıyor olabilir. Bunun gibi hatalar upstream hatalar dır. Ancak eğer bu Arch Linux ile ilgili bir problem ise, takip etmeniz gereken bir kaç adım vardır:

 1. Forumları araştırın ve birilerinin benzer bir şeyi bildirip bildirmediğini kontrol edin.
 2. "pacman -Qi <paket adı>" ile paket sorumlusunu uyarabilirsiniz.
 3. http://bugs.archlinux.org adresine detaylı olarak hata raporu yapabilirsiniz.

Soru) Arch'ın Pacman için Veritabanı Var mı?

Cevap) Mümkün. Bununla ilgili bir takım paylaşımlar aşağıda.
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?t=11193
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?t=10898
http://bugs.archlinux.org/task/5328.

Soru) Arch Paketleri Kendilerine has bir dosya uzantısı kullanır

Cevap) Bu konu Arch Mail listelerinde tartışılmış bir konudur. Uzun ve karmaşık uzantılar yerine daha sade ve anlaşılır uzantı vardır. ".pac" olarak bilinen uzantının değiştirilmesi gibi bir planlama bulunmamaktadır.

Soru) Pacman Uygulamaların kolayca erişebilmesi için bir kütüphaneye ihtiyaç duyar?

Cevap) Version 3.0.0 dan beri, pacman libalpm "Arch Linux Package Management" kütüphanesine sahip. Bu kütüphane ile çeşitli şekillerde alternatif yollarla fronts-ends uygulamalar gerçekleştirilebilir.

Soru) Pacman Neden Resmi bir GUI ye sahip değil?

Cevap) Hiç Arch Tarzı, Arch Linux ya da Devland i okumadınız mı? Bu belgelerde neler anlatmaya çalıştığımızı hatırlayın. Cevap çok basit. Fakat bu adreste güzel bir liste var, bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz UserContributionsPage, Pacman Önyüzleri.

Soru) Pacman'e Yeni Özellikler Eklense?

Cevap) Lütfen Arch Tarzı, Arch Linux ve Devland okuyun. Bu yazılarda Arch felsefesini göreceksiniz. Bu felsefe her şeyi basit tut der. Gücünü basitlik ve sadelikten alır.

Ancak bu sizin çalışmalarınızı etkileyebilecek bir durum değil. En iyi yol bir takım özellikleri yahut yamaları kendiniz eklemenizdir. Bunun resmi anlamda kabul göreceği anlamına gelmez. Ama kullanan diğer kullanıcılarımız bundan memnun kalacaklardır.

Soru) Depolar Arasında Ne gibi Farklılıklar Var?

Cevap) Lütfen Resmi Depolar sayfasını inceleyiniz..

S) Neden Arch'ın paketleri belge veya bilgi sayfaları içermiyor?

C) Basit ve hafif olma amacıyla, Linux sisteminin gereksiz bölümlerinden olan /usr/doc ve info sayfaları çıkartıldı. Onun yerine man sayfaları var. Bu konu sıkça gündeme getirildi. Konuyla ilgili eski konuları okumak için:
http://www.archlinux.org/pipermail/arch/2005-April/004194.html
http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=14527

S) X pakedini az önce yükledim. Nasıl çalıştıracağım?

C) KDE veya GNOME gibi bir masaüstü yöneticisi kullanıyorsanız, uygulama menüye otomatik eklenmiş olmalıdır. Eğer uygulamayı uçbirimden çalıştıracaksanız ve tam adını bilmiyorsanız, "pacman -Ql paketadı | grep bin" komutunu çalıştırmayı deneyin. Firefox ve OpenOffice gibi bazı paketlerde ise sıkça karşılaşılan bir sorun, /opt altına kuruldukları için hemen menüye eklenmezler. "soure /etc/profile" yapabilir veya oturumu kapatıp tekrar açarak bunu düzeltebilirsiniz.

Kurulum

Soru) Arch'ın daha iyi bir kurulum arabirimine ihtiyacı var. Hatta grafik arabirimine.

Cevap) Daha iyi bir kurulum betiği subjektif ve göreceli bir kavramdır. Ancak Arch Tarzı sayfasında da belirtildiği gibi, Arch Linux basit ve minimalist bir yapıyı temel alır. Bu düşünceden yola çıkılarak, ileride bu felsefeyi temel alan bir iyileştirme söz konusu olduğunda şüphesiz gereken yapılacaktır. Lakin Arch Linux bir kere kurulduktan sonra güncellemelerle en güncel hale getirilebilen bir sistem olduğu için (rolling release) şimdilik kurulum betiği geliştiricilerin öncelik sırasında yer almamaktadır.

Buna karşın, gayri resmi iki yöntem bulunmaktadır. XFCE için Archie Live CD'si ve KDE için Chakra projelerini inceleyebilirsiniz.

Soru) Arch'ı yükledim ve login ekranındayım?

Cevap) Başlangıç rehberine göz atmayı deneyin => Yeni başlayanlar rehberi

Diğer

Soru) Pacman'i her kullandığımda 'warning: current locale is invalid; using default "C" locale' hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap) Bu sorunu gidermek için bu sayfadan yardım alabilirsiniz.

Soru) Bir diski nasıl (otomatik) bağlarım?

Cevap) GNOME kullanıyorsanız:

pacman -S gnome-volume-manager

Kullanıcınızı storage grubuna eklemeyi unutmayınız:

gpasswd -a kullanıcı storage

gnome-volume-manager kullanmıyorsanız AutoFS HowTo ve HAL sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Gerekli gruplara eklediğim halde disk hata veriyor ve bağlanmıyor

/etc/PolicyKit/PolicyKit.conf dosyasını aşağıdaki gibi düzenledikten sonra,

/etc/rc.d/hal restart

komutunu vererek hal servisini tekrar başlatın ve X sunucuyu tekrar başlatın. Herhangi bir giriş yöneticisi, mesela GDM, KDM, SLiM kullanıyorsanız, sistemden çıkış yapıp tekrar girmeniz yeterlidir.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <!-- -*- XML -*- -->

<!DOCTYPE pkconfig PUBLIC "-//freedesktop//DTD PolicyKit Configuration 1.0//EN"
"http://hal.freedesktop.org/releases/PolicyKit/1.0/config.dtd">

<!-- See the manual page PolicyKit.conf(5) for file format -->

<config version="0.1">
 <match action="org.freedesktop.hal.storage.*">
  <return result="yes"/>
 </match>
 <match action="hal-storage-mount-fixed-extra-options">
  <return result="yes" />
 </match>
 <match action="hal-storage-mount-removable-extra-options">
  <return result="yes" />
 </match>
</config>

Soru) Kablosuz İnternet'e Nasıl Bağlanabilirim?

Cevap) Lütfen kablosuz ağ yapılandırması sayfasını inceleyiniz.

Soru) Kablolu İnternet'e Nasıl Bağlanabilirim?

Cevap) Lütfen Ağ Yapılandırması sayfasını inceleyiniz.

Soru) AUR Nedir?

Cevap) Lütfen Arch Kullanıcı Deposu sayfasını inceleyiniz.

Soru) Ne zaman video izlesem yeşil bir ekran görüyorum?

Cevap) Renk Derinliğiniz Yanlış. 16 yerine 24 yapmalısınız. Bu şekilde renk derinliği ile oynayarak, çözüm üretebilirsiniz.