X sunucusunda ek klavye tuşları

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Giriş

Grafik arabirimde çalışırken bir tuşa bastığımızda özel bir karakterin basılmasını ya da bir komutun çalıştırılmasını isteyebiliriz, bu yazıda bunu yapmanın bir kaç farklı yolunu görebilirsiniz.Kalem.png
ÖNEMLİ:
Bu makale tuşlarınızın hâli hazırda tanıtılıp, tuş kodlarınızı bildiğiniz varsayılarak yazılmıştır, eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa Extra Keyboard Keys yazısına göz atın.

Tuş kodları ve semboller

Giriş

Bir tuşun bastıracağı (a tuşuna basıldığında tuşun ekrana bir 'a' basması gibi...) değeri ayarlamanın en kolay ve kullanışlı yolu xmodmap'tir. Xmodmap 'loadkeys'in x'deki karşılığıdır, denebilir. Tıpkı 'loadkeys' gibi xmodmap de klavyenizdeki pek çok tuşun (örneğin ctrl, alt, shift) işlevini değiştirmenizi mümkün kılar. Ancak bu yazıda tuşların fonksiyonlarını değiştirmekten ziyade, tuşlara yeni fonksiyonlar atamaktan bahsedeceğim. 'xmodmap'i içeren paket olan 'xorg-server-utils' paketini kurarak başlayalım.

# pacman -S xorg-server-util

Adım 1: xmodmap ayar dosyanızı oluşturun

Bu dosya içine tuş kodu yönergelerini aşağıdaki yazım biçmine uygun şekilde ekleyebilirsiniz.

keycode <xtuşkodu> = <tuşsembolü>

Tuş sembollerinin listesini /usr/includes/X11/keysymdef.h içinde bulabilirsiniz. Fonksiyon atamak istediğiniz tuşun kodu 239 olsun. Bu tuşun ekrana bir 'e' bastırmasını istiyorsanız, xmodmap ayar dosyanıza ekleyeceğiniz satır şu şekilde olmalı:

keycode 239 = e

Eğer bastırmasını istediğiniz değer Amerika Birleşik Devletleri para birimi olan dolar'ın sembolü ise, yönerge şu şekilde olmalı:

keycode 239 = dollar

Ayrıca bu yöntem multimedya tuşlarının fonksiyonlarını ayarlamak için de geçerlidir. Özel fonksiyonların listesi için /usr/share/X11/XKeysymDB dosyasına göz atın.

Örnek bir ~/.Xmodmap dosyası:

keycode 160 = XF86AudioMute
keycode 176 = XF86AudioRaiseVolume
keycode 174 = XF86AudioLowerVolume

Rhythmbox ve Exaile gibi multimedya yazılımları bu XF86 tuşlarıyla uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Adım 2: Deneme

Son olarak oluşturduğumuz ayar dosyasını xmodmap'e gösterelim.

$ xmodmap ~/.Xmodmap

Adım 3: Sürekli hâle getirin

Bu işlem sadece mevcut x oturumu için iş görecektir. Kullandığınız masaüstü ortamına göre bu komutu başlangıça çalıştırılacak komutlar arasına ekleyin.

Tuş kodlarına fonksiyon atamak

xbindkeys kullanımı

xbindkeys (extra deposunda) kullandığınız masaüstü ortamına bağlı olmaksızın tuşlara fonksiyonlar atamanızı mümkün kılar.

Ayrıca xbindkeys ayarlarını yapmanızı kolaylaştıran grafik arayüzlü bir program olan xbindkeys_congfig paketini Arch Kullanıcı Deposu'dan edinebilirsiniz.

Kendi masaüstünüzün araçlarını kullanın

Gnome

Gnome Kontrol Merkezi ekstra tuş fonksiyonları için gereken herşeye sahip. Hatta kernel tarafından tanınan 'scancode'ları görmenize bile olanak sağlar.

Xfce4

Klavye kısayollarını Klavye Ayarları kısmından ayarlayabilirsiniz.

KDE

KDE4 için, girdi ayarları systemsettings programı ile düzenlenebiliyor.


Kalem.png
ÖNEMLİ:
Görünüşe göre bu işlevi yerine getiren KHotKeys servisi KDE4'te sorun çıkarıyor