Xbindkeys

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Xbindkeys

Xbindkeys, X ortamında klavye tuşlarına özel fonksiyonlar atamamızı sağlayan bir programdır. Özellikle medya tuşları bulunan klavyelerdeki bu tuşları tanıtmakta oldukça kolaylık sağlar.

Program Arch Linux'un Extra depolarında mevcut;

pacman -S xbindkeys

Programın grafik arayüzü yok, terminal ekranından kullanmamız gerekiyor. Çalıştırmak için xbindkeys komutu yeterli olmaktadır. Ayarları ev dizinindeki .xbindkeysrc dosyasında tutmaktadır. Program hakkında daha fazla bilgi almak için --help paremetresi ile programı çalıştırabilir veya man sayfalarına bakabilirsiniz.


Kullanımı

Xbindkeys ile tuşlara kısayol atamak çok kolay. Öncelikle bir tuşa mı yoksa birden çok tuştan oluşan bir kombinasyonamı kısayol atamak istediğinize karar verin. Çünkü bu iki seçenek için iki farklı parametreyi program ile kullanmaktayız.

Bir tuş için kısayol atama

Eğer bir tuşa kısayol atamak istiyor iseniz;

xbindkeys -k

komutunu verin, karşınıza çıkacak olan boş pencere seçili iken kısayol atamak istediğiniz tuşa basın. Program terminal ekranında size tuşun kodunu (2. satır), eğer mevcut ise ismini (3. satır) ve tuş için doldurmanız gereken kısayolu (1. satır) aktaracaktır.

Örneğin, klavye üzerindeki "My Documents" tuşu bana aşağıdaki çıktıyı verdi;

"(Scheme function)"
  m:0x0 + c:120
  NoSymbol

Bu 3 satırı ~/.xbindkeysrc dosyasının içine aktarıyoruz ve "(Scheme function)" satırında ki Scheme function kısmına herhangi bir çalışturulabilir dosyayı gösteriyoruz. Örneğin, pcmanfm dosya yöneticisi;

"(pcmanfm)"
  m:0x0 + c:120
  NoSymbol

Böylelikle klavye üzerinde bulunan "My Documents" tuşu için pcmanfm dosya yöneticisini göstermiş olduk. Program kapalı ise aktif etmek için xbindkeys komutunu vermemiz yeterli olacaktır. Eğer proram çalışır durumda ise dosya üzerinde yaptığımız değişiklikleri otomatikman fark edecektir.

Birden fazla tuş kombinasyonu için kısayol atama

Eğer birden fazla tuşun aynı anda kullanılması ile oluşan bir kombinasyona kısayol atamak istiyor iseniz;

xbindkeys -mk

komutunu verin, karşınıza çıkacak olan boş pencere seçili iken kısayol atamak istediğiniz tuşlara basın. Program terminal ekranında size tuşların kodunu (2. satır), eğer mevcut ise isimlerini (3. satır) ve kombinasyon için doldurmanız gereken kısayolu (1. satır) aktaracaktır.

Öreğin, klavye üzerindeki Ctrl, Alt ve T tuşlarına basınca aşağıdaki çıktıyı verdi;

"(Scheme function)"
  m:0xc + c:28
  Control+Alt + t

Bu 3 satırı ~/.xbindkeysrc dosyasının içine aktarıyoruz ve "(Scheme function)" satırında ki Scheme function kısmına herhangi bir çalışturulabilir dosyayı gösteriyoruz. Örneğin, urxvt terminal emulatörü;

"(urxvt)"
  m:0xc + c:28
  Control+Alt + t

Böylelikle klavye üzerinde bulunan Ctrl, Alt ve T tuşu için urxvt terminal emulatörünü göstermiş olduk. Program kapalı ise aktif etmek için xbindkeys komutunu vermemiz yeterli olacaktır. Eğer proram çalışır durumda ise dosya üzerinde yaptığımız değişiklikleri otomatikman fark edecektir.


Faydalı Örnekler

Ses alçaltıp, yükseltmek

Sesi alçaltmak için:

amixer set PCM 10%-

Örneğin;

"(amixer set PCM 10%-)"
  m:0x0 + c:122
  XF86AudioLowerVolume

Sesi yükseltmek için:

amixer set PCM 10%+

Örneğin;

"(amixer set PCM 10%+)"
  m:0x0 + c:123
  XF86AudioRaiseVolume

Sesi kesmek için

Aşağıdaki betiği boş bir yazı dosyasının içine kaydedip, çalıştırılabilir yapın;

#!/bin/bash
durum=`amixer sget Master|grep "Mono: Playback"|awk {' print $6 '}`
if [ "$durum" = "[on]" ]; then
  amixer set Master off
  echo "Ses kapatıldı :) "
else
  amixer set Master on
  echo "Ses açıldı :) "
fi

Bu betik ses açık ise kapayacak kapalı ise açacaktır. Bu betiği ses açma kapama tuşunuza fonksiyon olarak atayın. Örneğin:

"(~/.config/sesi-aç-kapa.sh)"
  m:0x0 + c:121
  XF86AudioMute