Arch Kullanıcı Deposu

Arch Linux Türkiye Belgeleri sitesinden
Tarakbumba (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15:42, 13 Nisan 2012 tarihli sürüm (1 revizyon: geçici wikiden alım)

Şuraya atla: kullan, araÖzet
Arch Kullanıca Deposu, kullanıcılar tarafından resmi paket depolarında bulunmayan yazılımların PKGBUILD dosyalarını içeren bir koleksiyondur. Bu yazı, AUR üzerinden desteklenmeyen yazılım paketlerini nasıl oluşturacağınızı anlatmaktadır.


Genel Bakış
Paket yönetimine genel bir bakış


İlgi
AUR Yardımcı Uygulamaları
AUR Güvenilir Kullanıcı Rehberi


Kaynaklar
AUR Web Arayüzü
AUR E-Posta listesi


Arch Kullanıcı Deposu (AUR), Arch kullanıcıları için topluluk tarafından yürütülen bir depodur. Bu depo,makepkg yardımıyla kaynak koddan paket derlemeyi ve pacman ile bilgisayarınıza kurmayı sağlayan paket yönergelerini PKGBUILD barındırır.AUR, toplulukça oluşturulan yeni paketlerin düzenlenmesini, toplulukla paylaşılmasını ve çok tutulan paketlerin [community](Topluluk) deposuna girmesinde yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Bu belge kullanıcıların AUR' a nasıl ulaşabileceklerini ve nasıl kullanabileceklerini açıklamaktadır.

Resmi depolara giren pek çok paketin ilk başlangıç yeri AUR olmuştur. Kullanıcılar AUR üzerinde kendi paketlerini (PKGBUILD ve ilgili dosyalar) paylaşma olanağı bulurlar. AUR topluluğu, AUR üzerinde bulunan paketler lehinde veya aleyhinde oy kullanabilir. Bir paket -- uygun lisansa sahip olmak ve iyi bir paketleme tekniği sunmak koşuluyla -- kullanıcılardan yeterli oy alırsa; ( pacman veya abs tarafından doğrudan erişilebilen) [community] deposunda kendine yer bulabilir.

Başlangıç

Kullanıcılar, AUR Web Arayüzünden arzu ettikleri yazılımın PKGBUILD dosyasını arayabilir ve bilgisayaralarına indirebilirler. Bu PKGBUILD dosyaları ile makepkg kullanarak yazılımın paketini oluşturabilir ve pacman yardımıyla bilgisayarlarına kurabilirler.

 • AUR paketlerinin nasıl kurulacağına dair kısa bir rehber olarak ve daha fazla bilgi edinmek için bu makalenin devamını okuyun.
 • Güncellemeler ve yeni paketler için AUR Web Arayüzünü ziyaret edin. Orada ayrıca istatistiklere ve AUR' daki en yeni paketlerin güncel bir listesine de ulaşabileceksiniz.
 • Çokça sorulan soruların cevaplarını bu makalenin #S.S.S. bölümünde bulabilirsiniz.
 • AUR' dan paket oluşturmadan önce bilgisayarınızın işlemcisinin en iyi biçimde kullanabileceği şekilde derlenmesi için /etc/makepkg.conf dosyasındaki ayarları değiştirebilirsiniz. Çok çekirdekli işlemciye (mesela dört çekirdekli) sahip sistemlerde paket derleme işlemi MAKEFLAGS ayarlanarak oldukça hızlandırılabilir. Kullancılar ayrıca CFLAGS değerini ayarlayarak GCC' deki donanıma-özgü iyileştirmeleri kullanabilirler. Daha fazla bilgi ve ayar için makepkg yazısını okuyun.
 • "base-devel" paket grubunu kurun: (pacman -S base-devel). Çünkü derleme için gerekli temel paketleri içeren bu paket grubu AUR paketlerinde bir bağımlılık olarak listelenmezler. (bkz: forum başlığı).

Geçmişi

Bu kısımdaki bilgiler sadece AUR' un geçmişi ile ilgili bilgiler içerir. Bu kısımdaki bilgiler AUR' un oluşturulmasından sonra geçersiz hale gelmiştir.

Başlangıçta, katkıda bulunmak isteyen kullanıcıların PKGBUILD betiklerini, ek dosyaları ve kendilerinin derledikleri paketleri gönderdikleri gönderdikleri ftp://ftp.archlinux.org/incoming sunucusu mevcuttu.

Daha sonra Güvenilir Kullanıcılar Depoları doğdu. Toplulukta güvenilen belli başlı kullanıcıların herkes için kendi paketlerini sunmalarına izin verildi. Bu temelde, AUR daha esnek ve kullanışlı olması için oluşturuldu. Günümüzde AUR' un bakımını yapanlara halen TU (GK- Güvenilir Kullanıcı) denilmektedir.

Arama

AUR web arayüzü bu adreste bulunmakta ve AUR' a bir betikle ulaşabilmek için uygun bir arayüz de burada yer almaktadır.

Aramalar, MySQL Benzeri karşılaştırma ile paket adları ve açıklamalarında yapılmaktadır. Bu sayede daha esnek aramalar (mesela 'tool like grep' yerine 'tool%like%grep' biçiminde arama yapmayı deneyin) mümkün olmaktadır. '%' içeren bir açıklama araması yapacaksanız kaçış işareti ile birlikte '\%' arama yapın.

Paketleri Kurmak

AUR (yani [unsupported] (desteklenmeyen) depo) üzerinden bir paket kurmak basit bir işlemdir. Öncelikle yapılması gerekenler şunlardır:

 1. PKGBUILD betiğini ve gerekli muhtemel dosyaları içeren tar ile sıkıştırılmış arşiv dosyasını indirin.
 2. Tar ile sıkıştırılmış arşivi bir dizine açın. (Burada sadece AUR paketleri için ayrılmış bir dizin olması önerilir.)
 3. Dizinin içine girerek bir komut satırı (terminal, konsole, xterm) açın ve makepkg komutunu yürütün. ("makepkg -s" komutu ayrıca paketin derlenmesi için gereken bağımlılıkları da indirir ve kurar.)
 4. Derlediğinizi Arch Linux paketini pacman ile sisteminize kurun:
# pacman -U /paketin/bulunduğu/dizin/paket_adı.tar.xz

Aur Yardımcıları da AUR' a benzersiz bir erişim sağlayabilirler. Bunlar, birbirlerinden farklı özellik ve yetenekleri olsa da genellikle AUR üzerinden tar arşivlerini indirerek, gerekli bağımlılıkları kurarak, paketi derleyerek, önceden belirleyeceğiniz bir dizine derlenmiş paketi yerleştirerek sisteminize kurabilirler. Tüm bu AUR Yardımcısı betikleri UNSUPPORTED (Desteklenmeyen) depoda, yani aur üzerinde mevcuttur.Kalem.png
ÖNEMLİ:
AUR üzerindeki paketleri kendiliğinden indirip derleyip sisteme kuracak bir araça hiç bir zaman resmi olarak Arch Linux' ta bulunmayacaktır. Tüm kullanıcıların bu işlemleri bilmeleri ve kendileri yapmaları gerekir.

Aşağıda "foo" adlı bir paketin AUR üzerinden edinilerek paketlenmesi örneklenmektedir.

Ön Hazırlık

Öncelikle zorunlu araçların sistemde kurulu olmasından emin olun. "base-devel" paket grubunun sistemde kurulu olması genellikle yeterlidir. Bu paket grubu, derleme için gerekli make ve diğer araçları içermektedir.


Tango-dialog-warning.png
Uyarı:
AUR üzerinde yer alan PKGBUILD betiklerinde "base-devel" paket grubunun sistemde önceden kurulu olduğu varsayılmaktadır. Bu nedenle bu grubun üyesi hiç bir paket bağımlılık olarak yer almamaktadır. Lütfen base-devel paket grubunun kurulu olduğundan emin olun.
# pacman -S base-devel

Daha sonra uygun bir derleme dizini seçin. Bir derleme dizini basitçe içinde bir paketin derlenebileceği herhangi bir dizindir. Genellikle kullanılabilecek derleme dizini isimleri:

~/derlemeler

veya ABS (Arch Derleme Sistemi):

/var/abs/local

ABS hakkında daha fazla bilgi için Arch Derleme Sistemi yazısını okuyun. Örneğimizde, indirilen AUR paketinin derlenmesi için ~/derlemeler dizini kullanılacaktır.

Derleme dosyalarını edinin

AUR üzerinde, oluşturmak istediğiniz uygulamayı bulun. Bu işlem arama işlevi (AUR ana sayfasının üst kısmındaki metin alanı) kullanılarak yapılır. Arama sonuçları listesindeki uygulama adını tıkladığınızda bir bilgi sayfası gelir. Paketin doğru paket olup olmadığını, açıklama kısmını okuyarak belirleyin. Ayrıca paketin en son ne zaman güncellendiğini (Arch gibi sürekli güncellenen bir dağıtımda halen bu paketin derlenip derlenmediğini, halen çalışıp çalışmayacağını belirlemek için gerekli olabilir.) ve paket ile ilgili varsa, tüm yorumları okuyun.

Derleme için zorunlu olan dosyaları bilgisayarınıza indirin. Paketin bilgi sayfasında sol alt kısımda bulunan "Tarball" bağlantısını tıklayarak derleme için zorunlu olan dosyaları indirebilirsiniz. Bu tar ile sıkıştırılmış arşiv dosyası ya derleme dizinine doğrudan indirilmeli ya da indirildikten sonra derleme dizini içerisine taşınmalıdır. Buradaki örneğimizde sıkıştırılmış arşiv dosyası "foo.tar.gz" adındaki bir dosyadır. (AUR' a doğru yüklenmiş ise standart dosya ismi, <paket_adı>.tar.gz şeklindedir.)

Paketi derleyin

Tar ile sıkıştırılmış dosyayı, içinde bulunulan (tercihen derlemeler dizini) dizine açın.

$ cd ~/derlemeler
$ tar -xvzf foo.tar.gz

Bu sayede derleme dizini içerisinde "foo" isimli bir dizin oluşmalıdır.


Tango-dialog-warning.png
Uyarı:
Tüm dosyaları dikkatle denetleyin. Yeni oluşturulan dizine girin ve dikkatle PKGBUILD ve varsa .install dosyalarını zararlı komutlara karşı dikkatle denetleyin. Kararsız kalırsanız, paketi DERLEMEYİN ve forumlarda veya e-posta listelerinde yardım isteyin.
$ cd foo
$ nano PKGBUILD
$ nano foo.install

Paketi derleyin. Dosyaların bütünlüğünü dikkatle doğruladıktan sonra normal kullanıcı olarak (kök veya root olarak değil) makepkg komutunu yürütün.

$ makepkg -s

-s anahtarı sudo kullanarak tüm gerekli bağımlılıkları kuracaktır. Sudo kullanmak istemezseniz makepkg komutunu yürütmeden önce elle gerekli bağımlılıkları kurun ve kesinlikle -s anahtarını kullanmayın.

Paketi kurun

Oluşturduğunuz paketi pacman ile sisteminize kurun. Bir tar ile sıkıştırılmış paket şu isimle derlenmiştir:

<uygulama adı>-<uygulama sürüm numarası>-<paket numarası>-<işlemci mimarisi>.pkg.tar.xz

Bu paket pacman'in "yükseltme" anahtarı kullanılarak kurulur:

# pacman -U foo-0.1-1-i686.pkg.tar.xz  Kalem.png
ÖNEMLİ:
Yukarıdaki örnek paket derleme işleminin açık anlatımlı bir özetidir. makepkg ve ABS yazılarını okumak şiddetle önerildiği (özellikle ilk kez kullananlar) gibi daha ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlar.

Paketleri başkalarıyla paylaşmak

Daha geniş bir kullanıcı topluluğu tarafından desteklenilmeden, ilgilenilmeden ve katkıda bulunulmadan mevcut potansiyeli tam olarak kullanılamayacak olan AUR üzerinde kullanıcının vazgeçilmez bir rolü vardır. Bir AUR paketinin yaşamı kullanıcı ile başlar ve biter. Bir AUR paketi bir çok yolla kullanıcının katkısına gereksinim duyar.

Kullanıcılar PKGBUILDbetiklerini AUR' daki UNSUPPORTED (DESTEKLENMEYEN) alanda paylaşabilirler. UNSUPPORTED alanı, derlenmiş ikili paketleri barındırmaz ancak kullanıcılar paket oluşturulmasında zorunlu olan PKGBUILD betikleri ve diğer dosyaları burada başkalarıyla paylaşabilirler. Bu PKGBUILD betikleri tamamen resmi olmayan nitelikte, iyi bir kalite kontrolden geçmemiş betiklerdir ve bunların kullanımından doğacak tüm sorumluluk size ait olacaktır.

Geri bildirim

Paketin AUR sayfasındaki Yorum işlevi sayesinde kullanıcılar, PKGBUILD bakımcısına önerilerde ve geri bildirimde bulunabilirler. Yorum kısmına yama veya yeni PKGBUILD' ler yapıştırmayın. Çünkü bunlar, çok süre geçmeden eski ve gereksiz hale gelebilirler ve hiç yoktan bir sürü alanı işgal ederler. Bunun yerine bunları ya paketin bakımcısına e-posta ile gönderin ya da http://aur.pastebin.com gibi bir pastebin istemcisine yapıştırın.

Tüm Arch kullanıcıları için en kolay geri bildirim yöntemlerinden biri AUR üzerindeki paketi oylamaktır. AUR' daki tüm paketler gerekli koşulları sağladıkları takdirde TU'lar tarafından [community] deposuna alınmaya adaydırlar ve bu süreçte paketlerin aldıkları oylar da önemli bir kıstastır. Bu yüzden oylamak herkesin yararınadır!

Paketleri göndermek

AUR' un web arayüzüne kaytı olunup oturum açıldıktan sonra, bir kullanıcı bir paket için gerekli olan tüm dosyaların içinde bulunduğu dizinin bir gzip ile sıkıştırılmış arşiv dosyasını (.tar.gz), gönderebilirler. Arşiv dosyasındaki dizin bir PKGBUILD betiği, gerekliyse .install betiği, yamaları v.b. içermelidir. (Kesinlikle ikili dosyalar YER ALMAMALIDIR) Böyle bir dizinin içeriğinin nasıl olacağını görmek için ABS sistemde kurulu ise /var/abs dizini içerisine bakın.

Arşiv dosyası mutlaka aşağıdaki komut ile oluşturulmalıdır:

$ makepkg --source 

Bunun gzip ile sıkıştırılmış bir tar arşivi dosyası olduğunu unutmayın. libfoo adındaki bir paketi göndermek için hazırladığınızı varsayarsak, dosya şu şekilde olacaktır:

# Tar arşivinin içi:
$ tar tf libfoo-0.1-1.src.tar.gz
libfoo/
libfoo/PKGBUILD
libfoo/libfoo.install

Bir paket gönderirken şu kurallara uyun:

 • Paketin [core], [extra], ve [community] depolarında bulunup bulunmadığını araştırın. Paket bu depolardan birinde HERHANGİ bir biçimde yer alıyorsa, GÖNDERMEYİN. Depodaki paket herhangi bir özelliği içermiyorsa veya paket hatalı bir paketse lütfen FlySpray Hata Bildirim Sisteminde bir hata raporu açarak bildirin.
 • Paketin AUR üzerinde yer alıp almadığını araştırın. Paket AUR' da yer alıyor ve halen etkin biçimde bakımı yapılıyorsa, olmasını istediğiniz değişiklikleri yorum yaparak belirtin. Paket, öksüz bırakılmışsa (yani hiç bakımı yapılmıyor ve öksüz olarak işaretliyse) paketi siz sahiplenebilir ve gerekli biçimde paketi güncelleyebilirsiniz.
 • Gönderdiğiniz paket içeriğini dikkatle doğrulayın. Tüm katkıcılar PKGBUILD betiklerini yazarken Arch Paketleme Standartlarına uymak zorundadırlar. Bu, AUR' un doğru işlev görmesi ve genel başarısı için vazgeçilmezdir. Kötü bir PKGBUILD ile kimsenin takdirini ve saygısını kazanamayacağınızı unutmayın.
 • İkili dosyalar içeren veya kötü yazılmış paketler hiç bir uyarı yapılmadan AUR' dan SİLİNECEKLERDİR.
 • Paketten (veya derleme/gönderme sürecinden) emin değilseniz, PKGBUILD betiğini AUR E-Posta Listesi veya AUR forum bölümüne gönderin.
 • Paketin faydalı olduğundan emin olun. Bir başkası bu paketi kullanmak ister mi? Gerçekten elzem bir paket mi? Bir kaç kişiden fazlası paketi yararlı bulacaksa, bu paketi göndermeniz uygundur.
 • Paketleri göndermeden önce biraz deneyim kazanın. Süreci öğrenmek için bir kaç paket derleyin ve sonra gönderin.
 • 'paket' isminde bir dosyayı içeren bir paket.tar.gz arşivini göndermek isterseniz şöyle bir hata alırsınız: 'Dizin değiştirilemiyor /home/aur/unsupported/paket/paket'. Bu sorunu çözmek için 'paket' isimli dosyaya bir başka isim verin, mesela, 'paket.rc'. pkg dizinine kurulduğunda ismini yeniden 'paket' olarak değiştirebilirsiniz.

Paketlerin Bakımını Yapmak

 • Bir paketin sorumluluğunu üstlenmişseniz ve PKGBUILD betiğini güncellemek istiyorsanız, sadece yeniden gönderin.
 • Diğer kullanıcıların geri bildirimlerini ve yorumlarını okuyun ve bunun bir öğrenme süreci olduğunu düşünerek onların önerdiği herhangi bir geliştirmeyi veya düzeltmeyi uygulamaya çalışın.
 • Lütfen paketleri gönderip SONRA DA UNUTMAYIN! Her ne kadar paket DESTEKLENMEYEN (UNSUPPORTED) durumunda ise de kullanıcının görevi paketleri güncellemelere karşı denetlemek ve PKGBUILD betiğini geliştirmek suretiyle bakımını yapmaktır.
 • Her hangi bir nedenle paketin bakımını bırakmak isterseniz; AUR web arayüzünü kullanarak veya AUR e-posta listesine bir ileti göndererek paketleri sahiplenmeyi bırakın.

[community](Topluluk)

Güvenilir Kullanıcılar tarafından yönetilen [community](Topluluk) deposu AUR üzerindeki en beğenilen paketleri içerir. pacman.conf yapılandırma dosyasında öntanımlı olarak etkinleştirilmiştr. Devredışı bırakılmış/silinmiş ise şu iki satırı düzenleyerek/ekleyerek yeniden etkinleştirebilirsiniz:


<pre<noinclude></noinclude> style="margin-bottom: 0; border-bottom:none; padding-bottom:0.8em; overflow: auto; color: green; font-style: italic; font-weight: bold;">/etc/pacman.conf </pre<noinclude></noinclude>> <pre<noinclude></noinclude> style="margin-top: 0; border-top-style:dashed; padding-top: 0.8em; overflow: auto;"> ... [community] Include = /etc/pacman.d/mirrorlist ... </pre<noinclude></noinclude>>

[community], AUR'un aksine pacman ile doğrudan sisteme kurulabilen ikili (derlenmiş) paketleri içerir. Ayrıca derleme dosyalarına ABS ile ulaşılabilir. Bazı paketler, geliştiricilerin dağıtımda mutlaka yer alması gerektiğini düşündükleri takdirde çok kısa sürede [core] veya [extra] depolarına girebilirler.

Users can also access the [community] build files by editing /etc/abs.conf and enabling the community repository in the REPOS array.

Git Deposu

AUR' a ait bir Git Deposu, Thomas Dziedzic tarafından yönetilmekte ve bir çok şeyin yanında paket geçmişini de sunmaktadır. Günde bir kere güncellenmektedir. Depoyu bilgisayarınıza kopyalamak için (bir kaç yüz MB yer tutar):

$ git clone git://pkgbuild.com/aur.git

Web arayüzü, OkuBeni dosyası, Forum konusu

Sık Sorulan Sorular

SORU : AUR Nedir?

CEVAP : AUR (Arch Kullanıcı Deposu), Arch Linux topluluğunun uygulamalar, kütüphaneler v.b. paketlemek için PKGBUILD betiklerini gönderdikleri ve toplulukla paylaştıkları bir alandır. Kullanıcılar, en beğendikleri paketlerin [community] deposuna aktarılarak ikili paket olarak Arch Linux kullanıcıları ile paylaşılmasını sağlamak üzere oylama yapabilirler.


SORU : TU (Trusted User - Güvenilir Kullanıcı) Nedir?

CEVAP : Bir TU (Güvenilir Kullanıcı), AUR ve [community] deposunu yöneten kişidir. Bu kişiler beğenilen PKGBUILD betiklerini [community] deposunda bakımını yapan ve AUR' u çalışır halde tutan kişilerdir.


SORU : [unsupported] (Desteklenmeyen) ve [community] (Topluluk arasındaki fark nedir?

CEVAP : [unsupported], kullanıcıların gönderdikleri ve mutlaka [makepkg] komutu ile derlenmesi gereken PKGBUILD betiklerinin saklandığı alandır. PKGBUILD betikleri yeterli oy aldıklarında [community] deposuna aktarılırlar ve Güvenilir Kullanıcılar pacman ile kolaylıkla kurulabilecek derlenmiş bu paketlerin bakımını yaparlar.


SORU : Bir PKGBUILD betiğinin [community] deposuna girmesi için kaç oy gereklidir ?

CEVAP : Genellikle en az 10 oy alan bir betik [community] deposuna girer. Bununla birlikte, bir Güvenilir Kullanıcı bir paketi desteklemek isterse derhal depoya girebilir.


SORU : Bir PKGBUILD betiğini veya paketi nasıl oluşturabilirim?

CEVAP : Bunun için en iyi kaynak Paketleri oluşturmak yazısıdır. Bir PKGBUILD oluşturmadan önce, aynı işi yeniden yapmamak için, AUR' da bulunup bulunmadığını denetleyin.


SORU : pacman -S foo komutunu çalıştırmaya uğraşıyorum; paket [community] deposunda olmasına rağmen komut çalışmıyor. Neden?

CEVAP : Muhtemelen /etc/pacman.conf dosyasında [community] deposunu etkinleştirmemişsiniz. Sadece ilgili kısımda "#" işaretini kaldırın. /etc/pacman.conf dosyasında [community] deposu etkinleştirilmişse, pacman -S -y komutunu çalıştırarak paket veritabanını güncelleyin ve yeniden deneyin.


SORU : AUR üzerindeki foo paketi güncel değil. Ne yapmalıyım?

CEVAP : Yeni başlayanların, paketin AUR sayfasında bulunan güncel değil düğmesini tıklamaları yeterlidir. Paket uzun zaman güncel değil olarak işaretli kalmışsa, paketin bakımcısına bir e-mektup gönderin. Paket bakımcısından bir cevap gelmezse ve paketin sorumluluğunu siz üstlenmek isterseniz, aur-general e-posta listesine durumu anlatan bir e-mektup gönderin ve bir Güvenilir Kullanıcının paketi sahipsiz olarak işaretlemesini isteyin.


SORU : Göndermek istediğim bir PKGBUILD betiği hazırladım. Hatalara karşı bunu birileri denetleyebilir mi?

CEVAP : Kendi hazırladığınız PKGBUILD betiğinin gözden geçirilimesini istiyorsanız, Güvenilir Kullanıcıların veya deneyimli AUR kullanıcılarının denetlemesi için aur-general e-posta listesine gönderin. Ayrıca irc.freenode.net üzerindeki #archlinux IRC kanalımızdan yardım alabilirsiniz. Bunun yanında hazırladığınız PKGBUILD betiğini hatalara karşı denetlemek için namcap uygulamasını kullanabilirsiniz.


SORU : AUR üzerindeki foo paketi makepkg komutunu verdiğimde derlenmiyor; ne yapmalıyım?

CEVAP : Göreceli olarak bazı şeyleri atlıyorusunuz.
 1. Sisteminizi güncel durumda olmayabileceğinden makepkg ile bir paketi derlemeden önce pacman -Syyu komutu ile sistemin güncel duruma gelmesini sağlayın.
 2. Sisteminizde "base" ve "base-devel" paket gruplarının kurulu olduğundan emin olun.
 3. Derleme için gerekli tüm bağımlılıkların kurulmasını sağlamak için makepkg komutu ile birlikte "-s" anahtarını kullanın.
Sebep her zaman bu kadar basit de olmayabilir. Kişisel CFLAGS, LDFLAGS ve MAKEFLAGS ayarları derleme hatalarına yol açabilir. Ayrıca, PKGBUILD betiğinin kendisi hatalı olabilir. Kendi başınıza sorunu gideremiyorsanız paket bakımcısına durumu bildirin.


SORU : Tekrarlanan derleme süreçlerini nasıl hızlandırabilirim?

CEVAP : GCC kullanan bir kodu sıklıkla yeniden derliyorsanız, mesela bir git veya SVN paketi, ccache uygulamasını (compiler cache - derleyici önbelleği) faydalı bulacaksınız.


SORU : Desteklenmeyen paketlere nasıl erişebilirim?

CEVAP : Bakınız: #Paketleri Kurmak


SORU : Web arayüzünü kullanmadan AUR üzerine nasıl gönderebilirim?

CEVAP : Her ikisi de komut satırı uygulamaları olan aurploader veya burp uygulamalarını kullanabilirsiniz.